Ballina Aktualitet Zaev largohet, kur formohet qeveria e re?!

Zaev largohet, kur formohet qeveria e re?!

Zëvendësministri aktual i Financave, Dimitar Kovaçevski, është zgjedhur në zgjedhjet e parakohshme brendapartiake për kryetar të ri të LSDM-së. Mirëpo, Kovaçevski do të duhet të bëjë durim për të zëvendësuar paraardhësin e tij në Qeveri, sepse Zaev paralajmëroi se do të japë dorëheqje nga posti i kryeministrit pasi të dihet nëse në dhjetor do të marrim datën për fillimin e negociatave me BE-në. . Duke qenë se është më se e sigurt që të enjten do të marrim një tjetër JO, për shkak të vetos bullgare, me gjasë do të plotësohet kushti i dytë që Zaev të japë dorëheqjen si kryeministër. Prej atëherë fillojnë të rrjedhin afatet për emërimin e Kovaçevskit si kryeministër të ri. Lidhur me vendimet e reja kadrovike në Qeveri dhe dikastere, Kovaçevski tha se vendimi i do të pritet vendimi i Kuvendit Qendror të parties.

Dimitar Kovaçevski, zëvendësministri aktual i Financave, është presidenti i gjashtë i ri i LSDM-së, pasi dje në zgjedhjet e parakohshme brendapartiake mundi kundërkandidatët Frosina Remenski dhe Jovan Despotovski. Pas dorëheqjes së kryeministrit Zoran Zaev, ai do të jetë kandidat për kryeministër dhe kryeministër i qeverisë së re.

Por, Kovaçevski do të duhet të bëjë durim për të zëvendësuar paraardhësin e tij në Qeveri, sepse Zaev ka paralajmëruar se do të japë dorëheqje nga posti i kryeministrit pasi të dihet nëse në dhjetor do të marrim datën për fillimin e negociatave me BE-në. Duke qenë se është më se e sigurt që të enjten do të marrim një JO tjetër, për shkak të vetos bullgare, me gjasë do të plotësohet kushti i dytë që Zaev të japë dorëheqjen si kryeministër. Prej atëherë fillojnë të rrjedhin afatet për emërimin e Kovaçevskit si kryeministër të ri. Lidhur me vendimet e reja kadrovike në Qeveri dhe dikastere, Kovaçevski tha se vendimi i do të pritet vendimi i Kuvendit Qendror të parties.

“Tashmë kanë filluar bisedimet për marrjen e përgjegjësive në qeverinë e re, që nënkupton marrjen e qëndrimeve të caktuara. “Propozimin e ministrave, përkatësisht vendimet kadrovike i marrin organet e partisë”, tha Kovaçevski.
Por, vendimin përfundimtar se kush do të mbetet në detyrë, sipas ministrit të Brendshëm, Oliver Spasovski, do ta marrë kryeministri i ardhshëm.

“Unë jam i përkushtuar që të bëj atë që duhet të bëj, dhe i mandatuari kur të jetë kryeministër do të vendosë se cilët do të jenë kandidatët e tij për pozitat udhëheqëse”, tha dje Spasovski.

Në qeverinë e re LSDM do të ketë shtatë ministra, një pozitë ministrore e mban partneri i tyre i koalicionit LDP, BDI menaxhon pesë ministri dhe Alternativa mori tre pozita ministrore. Alternativa nga LSDM-ja mori Ministrinë e Shëndetësisë, e cila deri më tani udhëhiqej nga ministri Venko Filipçe, ndërsa ministër i ri i Shëndetësisë duhet të jetë stomatologu Bekim Sali nga Alternativa. Partia e Afrim Gashit njofton se Admir Aliti do të jetë ministër i ri në Ministrinë për Shoqëri Informative dhe Administrat (MSHIA), të cilën më herët e kishte BDI-ja, por partia e Ahmetit nga ana e saj merr Ministrinë e Bujqësisë, e cila më parë drejtohej nga Besa. Në krye të detyrës është Jeton Shaqiri, i cili deri më tani ka qenë në krye të Ministrisë për Shoqëri Informative dhe Administratë.

Me dorëheqjen e Zaevit kanë dhënë dorëheqje edhe kryesia e partisë, nënkryetarja e LSDM-së, Sanja Lukarevska dhe katër nënkryetarët Mila Carovska, Venko Filipçe, Fatmir Bytyqi dhe Oliver Spasovski, si dhe sekretari i përgjithshëm Ljupço Nikolovski. Në përbërjen e re, Kovaçevski është i vendosur se do të zgjidhen kuadro që më së miri do t’i pasqyrojnë angazhimet programore të LSDM-së.

Në zgjedhjet e djeshme të parakohshme brendapartiake në LSDM, nga ora 08:00 deri në 19:00 është votuar në 194 vendvotime në organizatat komunale në vend, duke rrumbullakosur numrin rendor të njërit prej tre kandidatëve për kryetar të LSDM-së që ishin në fletë votimi. Sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, në zgjedhjet partiake votuan 44.406 anëtarë të partisë, ku Kovaçevski fitoi 37.649 vota, Despotovski 3.319 dhe Remenski 2.836. 602 fletë votimi ishin të pavlefshme.

Kovaçevski tha se si njeri i parë i LSDM-së do të punojë për rivendosjen e unitetit në parti, për vazhdimin e vlerave socialdemokrate dhe për ndërtimin e politikave shtetërore në bazë të tyre, si dhe për hapjen e partisë për kuadro të reja.

Ai zëvendëson Zaev-in, i cili është lider i LSDM-së që nga viti 2013, pasi deklaroi dorëheqjen e tij si nga kryesia e partisë ashtu edhe nga posti i kryeministrit pas dështimit në zgjedhjet lokale në tetor. Zgjedhjet pasuan dorëheqjen e Zaevit, e cila u konfirmua nga Kuvendi Qendror i partisë më 26 nëntor të këtij viti. Kryetari i sapozgjedhur i LSDM-së tha se është përgjegjësi e tyre për gjithçka që do të ndodhë në parti, por edhe në vend. Ai iu referua edhe programit të tij “Së bashku, me përgjegjësi dhe të përkushtuar” i cili, siç theksoi, ka tre parime kryesore.

“Ne duhet të rikthejmë unitetin në parti, duhet të vazhdojmë vlerat socialdemokrate dhe të ndërtojmë politika shtetërore në bazë të tyre dhe për këtë do të na duhen njerëz më të mirë. “Duhet t’u jepet një shans i drejtë të gjithë atyre që kanë kapacitet profesional – të hapet partia për kuadro të reja si në vend ashtu edhe jashtë vendit, të cilët do të sjellin një mentalitet të ri në menaxhimin e partisë dhe të institucioneve”, tha Kovaçevski.

Sipas tij, në parti sigurisht që do të ketë vend edhe për kundërkandidatët e tij, Jovan Despotovski dhe Frosina Remenski, me të cilët, siç ka përmendur, ka marrëdhënie të shkëlqyera dhe ka një bashkëpunim të gjatë. Вечер Прес Përshtati në shqip Tetova News

Artikulli paraprakÇfarë përmbajnë Draft-konkludimet e BE-së për Maqedoninë e Veriut?
Artikulli tjetërDigjet një automjet në Fushën e Tophanës në Shkup (FOTO)