Ballina Shëndeti Këshilla Kjo është fraza që nuk duhet t’ia thoni kurrë partnerit tuaj në...

Kjo është fraza që nuk duhet t’ia thoni kurrë partnerit tuaj në një mesazh

Komunikimi në marrëdhënie sot bëhet kryesisht përmes aplikacioneve chat në telefonat celularë dhe pajisjet elektronike, gjë që është mjaft e përshtatshme. Sidoqoftë, asnjë ’emoticon’ dhe asnjë ‘gif’ nuk mund të zëvendësojë kurrë bisedën e vërtetë.

Ndaj, ka disa gjëra që është mirë t’i themi ballë për ballë me njëri-tjetrin, sidomos nëse ai është “gjysma tjetër” jonë. Ka shumë fraza që thuhen më mirë në mënyrë private. Megjithatë, njëra është ajo që nuk duhet t’i shkruani kurrë në një mesazh personit me të cilin keni një lidhje.

Nëse i keni shkruar ndonjëherë fjalët “Duhet të flasim”, shpresojmë t’i keni fshirë ato menjëherë dhe të mos keni shtypur dërgoni. Kjo sepse nuk ka frazë më stresuese se kjo. Sipas psikologes Dr. Linda Kaye, kjo frazë mund të shkaktojë stres për këdo që e lexon, jo vetëm tek partnerët seksualë.

“Mesazhe të tilla nuk shkaktojnë kurrë reagime pozitive. “Gjithmonë habitemi kur i lexojmë dhe mendojmë për diçka negative”.

Psikologu thekson se gjuha që përdorim në komunikimin me shkrim është shumë e rëndësishme, ashtu si personi që e dërgon këtë mesazh. Nëse, për shembull, shefi juaj ju dërgon një mesazh që ju thotë të flisni, atëherë ju jeni automatikisht në një pozicion pasiv dhe ju pëlqen apo nuk doni, do të flisni. Diçka e ngjashme ndodh në marrëdhëniet më personale, kur shkruajmë se duhet të flasim. Kjo është arsyeja pse kjo frazë konsiderohet e ndaluar.

Përveç kësaj, duke i dërguar një mesazh të tillë partnerit tuaj, në rast se ka ndodhur diçka që ju duhet ta sqaroni, i jepni mundësinë të përgatitet për diskutimin (sidomos nëse ai është fajtor).

Alternativat

Në vend që të shkruani “Mirëmbrëma. Duhet të flasim”, sugjeroni një shëtitje kafeje apo një takim në shtëpi, pa detaje të tjera se çfarë do të vijojë. Ju gjithashtu mund të shprehni qartë se si dëshironi të flisni për një çështje të caktuar , edhe nëse ende lini hapësirë ​​për diskutim. Më në fund, mund të provoni elementin e befasisë dhe të filloni një bisedë aty ku nuk pritet. Kështu do të keni mundësinë të shihni se cili është reagimi i tij i vërtetë për këtë temë./abcnews.al

Artikulli paraprakRoma ka gjetur sulmuesin “special”, Abraham “shpëtimtari” i Mourinhos
Artikulli tjetërFundjava shqiptare, ja si u paraqitën legjionarët kuqezi në Europë