Ballina Shëndeti Këshilla Teknika e frymëmarrjes që largon gjithë stresin

Teknika e frymëmarrjes që largon gjithë stresin

Hapi i parë i rëndësishëm në luftimin e stresit është të mësoni të merrni frymë siç duhet. Teknika e frymëmarrjes me kuti zgjat 60 sekonda dhe e quajmë kështu sepse është katrore. Merr frymë duke numëruar deri në 4, mbaj frymën duke numëruar deri në 4, nxjerr frymën në 4, mbaje deri në 4.

Ajo që arrini me këtë teknikë është të balanconi kohëzgjatjen e frymëmarrjes me atë të frymëmarrjes. Kur kjo ndodh, ju e përdorni mirë shkëmbimin e oksigjenit. Frymëmarrja me kuti funksionon drejtpërdrejt në sistemin tuaj nervor dhe ul çelësin “luftoni ose fluturoni”, kur nivelet e stresit rriten ndjeshëm dhe ju vendosin në procesin e ndërmarrjes së veprimeve të menjëhershme. Ju hyni në pjesën e trurit që relakson dhe kaq.

E mira është se mund ta bëni në çdo kohë, në çdo situatë, edhe kur zgjoheni me ankth gjatë natës. Sa për numrin 4, ai nuk do të thotë asgjë. Thjesht ju ndihmon të mësoni se si të merrni frymë siç duhet, ndoshta sepse 3 është shumë e shkurtër dhe 5 shumë e gjatë. E dyta veçanërisht mund t’ju shkaktojë stres shtesë.

Rezulton se pjesa e nxjerrjes është më e rëndësishmja në aktivizimin e relaksimit. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se duhet të ketë ekuilibër gjatë frymëmarrjes dhe nxjerrjes. Përsëriteni sa herë të doni, për sa kohë që ndiheni mirë./abcnews.al

Artikulli paraprakReal Madrid në ankth, një lojtar rezulton pozitiv me COVID-19 dhe i tremben rasteve të reja
Artikulli tjetërMë në fund, Donald Veshaj reagon për herë të parë pas “BB VIP”: Uroj që bora të shkrihet