Ballina Shëndeti Vendosni një thelpi hudhër në dritaren tuaj dhe do të habiteni nga...

Vendosni një thelpi hudhër në dritaren tuaj dhe do të habiteni nga rezultati

Ne e përdorim vazhdimisht hudhrën në ushqimin tonë dhe në përgjithësi është shumë e zakonshme në kuzhinën tonë, pasi i jep një shije të veçantë ushqimit tonë. Është gjithashtu shumë e shëndetshme!

Por a e dini se ka përdorime të tjera përveç atyre që keni njohur? E keni vënë re ndonjëherë, kur e prisni hudhrën, që ju ngjitet në duar apo në thikë që e pret?

Kjo është për shkak të përbërjeve të saharozës, të njohura edhe si fruktane, të cilat gjenden në hudhra në sasi shumë të mëdha. Këto kombinime formojnë një ngjitës që ka shumë përdorime praktike nëpër shtëpi.

Ky truk i veçantë me dritaren është shumë i zgjuar!

A e dini se me hudhër mund të rregulloni një dritare të plasaritur? Pra, merrni një thelpi hudhër dhe priteni në gjysmë për së gjati. Merrni karafilin e prerë dhe shkoni me të në dritaren tuaj të plasaritur dhe merrni një peshqir letre për të fshirë lëngun e tepërt të hudhrës.

Me këtë truk, plasaritjet do të mbushen me këtë substancë ngjitëse dhe do të parandalohet plasaritja e mëtejshme e dritares suaj. Ju mund ta bëni këtë truk dhe në xhamin e përparmë të makinës tuaj në rast se ajo është plasaritur nga një gur në rrugë. Megjithatë, ky nuk është një zëvendësim për përdorim profesional, por mund të parandalojë më shumë plasaritje derisa të arrini në punishte.

Pra, edhe nëse nuk hani hudhër, do të ishte mirë ta keni në shtëpi, pasi ajo ka edhe përdorime të tjera përveç gatimit dhe e dini se mund t’ju duhet një ditë!/abcnews.al

Artikulli paraprakUkraina: Guri i vjedhur nga territoret tona, tashmë në anijet ruse në Mesdhe
Artikulli tjetërVIDEO/ Pati probleme gjatë ngritjes, shpërthen në flakë aeroplani me 113 pasagjerë në bord