Ballina Shëndeti Studimi: Përdorimi i celularit përshpejton plakjen

Studimi: Përdorimi i celularit përshpejton plakjen

Dermatologët thonë se rrezet ultravjollcë të diellit dëmtojnë pamjen dhe shëndetin e përgjithshëm të lëkurës, por efektet e dëmshme të dritës blu të emetuar nga ekranet LED janë ende duke u testuar. Një studim i ri sugjeron se një dritë e tillë na plak dhe dëmi mendohet të jetë shumë më i keq sesa mendohej.

Gjetjet e fundit të publikuara kohët e fundit treguan se ekspozimi i tepërt ndaj dritës blu mund të ketë një efekt të dëmshëm në qelizat në trupin tonë, nga qelizat e lëkurës dhe indet dhjamore te neuronet shqisore, pohon shkencëtarja e Universitetit Shtetëror të Oregonit, Jadwiga Giebultowicz.

Rezultatet e studimit u publikuan në revistën “Frontiers in Aging”. “Studimi ynë sugjeron se shmangia e ekspozimit të tepërt ndaj dritës blu mund të jetë një strategji e mirë në luftën kundër plakjes,” shtoi Jadwiga Giebultowicz.

Fatkeqësisht, siç vunë në dukje studiuesit, njerëzit në shoqëritë e zhvilluara janë të ekspozuar ndaj dritës blu përmes ndriçimit LED përmes telefonave, kompjuterëve, televizorëve dhe ndriçimit të ambientit.

Plakja është një proces që ndodh në mënyrë të pashmangshme në mënyra të ndryshme, por në nivel qelizor ne plakemi kur qelizat ndalojnë së riparuari veten dhe prodhimin e qelizave të reja të shëndetshme. I njëjti studim shqyrtoi gjithashtu efektin e metabolitëve në funksionet e qelizave.

Përkatësisht, këto kimikate ndryshojnë ndjeshëm për shkak të ekspozimit ndaj dritës blu, dhe shqetësimet në ekuilibrin e tyre shoqërohen gjithashtu me plakjen e përshpejtuar të qelizave. Një gjetje tjetër shqetësuese ishte se molekulat përgjegjëse për komunikimin midis neuroneve, si glutamati, ishin në një nivel më të ulët pas ekspozimit ndaj dritës blu. /abcnews.al

Artikulli paraprak“Do t’na mungojë!” Liderët botërorë reagojnë për ndarjen nga jeta të Mbretëreshës Elizabeth II
Artikulli tjetërEva Mendes zbulon arsyen pse hoqi dorë nga aktrimi