Ballina Shëndeti Këto janë sinjalet që ju dërgon trupi kur mëlçia juaj ka probleme

Këto janë sinjalet që ju dërgon trupi kur mëlçia juaj ka probleme

Mëlçia është një organ jashtëzakonisht i rëndësishëm që kryen pothuajse 500 funksione të ndryshme. Ai është përgjegjës për prodhimin e biliare, është i përfshirë në proceset metabolike, filtrimin, ruajtjen dhe detoksifikimin.

Një mëlçi e mbingarkuar me alkool është e ndjeshme ndaj dëmtimit. Abuzimi me alkoolin mund të çojë në sëmundje alkoolike të mëlçisë yndyrore, hepatit ose cirrozë. Rreziku i problemeve të mëlçisë vlen për këdo që konsumon rregullisht pije alkoolike. Njerëzit që furnizojnë trupin e tyre me më shumë se 80 g etanol në ditë janë veçanërisht të prekshëm. Ne e marrim këtë dozë duke pirë mesatarisht dy litra birrë ose pesë pije në ditë.

Cilat simptoma të një mëlçie të sëmurë mund të shfaqen gjatë natës?

Një mëlçi e sëmurë nuk dhemb sepse është organ nervor dhe shqetësimet në funksionimin e saj nuk shfaqen në formën e dhimbjes. Megjithatë, ka disa simptoma që mund të jenë shenjë e problemeve të mëlçisë. Këto përfshijnë shenjat që do të vërejmë gjatë natës. Po flasim për problemet e gjumit dhe pagjumësinë.

Si mund të lidhet pagjumësia me mëlçinë? Sipas shkencëtarëve, dëmtimi progresiv i mëlçisë ndikon në efikasitetin e filtrimit organik të toksinave dhe largimin e tyre nga trupi. Rezultati është akumulimi i toksinave në tru, gjë që çon në shqetësime të gjumit. Abuzimi i rregullt i alkoolit mund të çojë në këtë situatë.

E RËNDËSISHME

Problemet afatgjata të gjumit në veçanti duhet të rrisin ankthin tonë. Duhet mbajtur mend gjithashtu se ato mund të shoqërohen me sëmundje që nuk prekin mëlçinë. Sëmundja e mëlçisë mund të shoqërohet me sëmundje të tjera, si lodhje e rëndë dhe oreks i dëmtuar.

Simptoma të tjera që tregojnë probleme të mëlçisë

Simptomat e hershme që mund të sinjalizojnë sëmundje alkoolike të mëlçisë përfshijnë siklet në këndin e sipërm të djathtë, mungesë oreksi, lodhje të rëndë, diarre, të vjella dhe dobësi të përgjithshme.

Artikulli paraprakKujdes! Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë probleme me zemrën
Artikulli tjetërKy është ushqimi që duhet ta shmangni çdo mëngjes