Ballina Kronika “Po bërtiste për ndihmë”, vritet me thikë 18-vjeçari shqiptar në Zvicër

“Po bërtiste për ndihmë”, vritet me thikë 18-vjeçari shqiptar në Zvicër

Një mosmarrëveshje e çastit u përshkallëzua në përdorimin e thikës në Sirnach, Zvicër mbrëmjen e së dielës.

Një 15-vjeçar ka plagosur për vdekje me thikë një 18-vjeçar shqiptar.

Tronditja në fshat është e thellë.

“Më tremb sidomos kur mendoj për fëmijët e mi”, thotë një banore.

“Ndodhi pikërisht këtu,” thotë një banor i zonës, duke treguar dyshemenë e zhveshur prej guri. 

“Ai tashmë ishte plagosur rëndë dhe po bërtiste për ndihmë. Njerëzit rreth tij thanë se autori ishte larguar dhe policia po e ndiqte.”

Ndihma ka ardhur shumë vonë, pavarësisht ndërhyrjes së menjëhershme nga banorët për ta mbajtur në jetë, 18-vjeçari ka vdekur në vend, siç konfirmoi policia.

Më vonë atë mbrëmje, policia kantonale e Thurgaut arrestoi një të dyshuar zviceran 15-vjeçar.

Kush është viktima?

Ende nuk dihet identiteti i viktimës. Një burrë që ka jetuar në Sirnach për gati 40 vjet tha se 18-vjeçari ishte një fëmijë i vetëm.

“Ai ishte shqiptar dhe jetonte vetëm me nënën e tij”, thotë banori

“Për momentin nuk mund të themi më shumë për personin,” thotë Matthias Graf, zëdhënës i medias për policinë kantonale të Thurgaut.

Shërbimi mjeko-ligjor i policisë kantonale të Thurgaut u thirr për të siguruar provat. Brigada e zjarrfikësve bllokoi rrugën Feldstrasse dhe devijoi trafikun. Prokurori për të mitur po kryen një hetim penal./Abcnews.al/

@tn.lajmelokale
@tetovanews