Ballina Kronika Boksieri shqiptar gjendet pa jetë në shinat e trenit në Gjermani pas...

Boksieri shqiptar gjendet pa jetë në shinat e trenit në Gjermani pas plagëve me thikë

Të shtunën rreth orës 8.30 të mëngjesit, punonjësit e hekurudhës në Gjermani gjetën një të ri të vdekur në stacionin Gunzenhausen (raportoi BILD). Ai ishte shtrirë në shtratin e shinave në një stacion trenash. Ai është ish-kampioni i boksit, shqiptari Liridon B., 23vjeç, kampion i juniorit Frankonian 2015 dhe i Bavarisë së Veriut në peshën e lehtë (deri në 60 kilogramë). Ai u konsiderua një shpresë e madhe për të rinjtë në TV 1880 Gunzenhausen.

“Pas kësaj ai rrëshqiti në rrugën e gabuar”, thotë ish-trajneri i tij Ralf Markert (55). “Shokë të rremë, drogë, paraburgim për të mitur. Pas burgut ai erdhi tek unë për stërvitje sepse donte të boksonte përsëri. Ai premtoi se nuk do të bëhej më keq. Por një vit më parë ai më në fund ndaloi së luajturi.”

Në natën e ndërrimit të viteve, rreth orës 06:00 në Hafnerplatz, Liridon B. ka pasur një debat të dhunshëm me shokun e tij Andreas M. (23 vjeç, gjithashtu përdorues droge). Ish-boksieri goditi me thikë në pjesën e sipërme të trupit, duke e plagosur rëndë. Liridon B. iku ndërsa Andreas M. shkoi në një klinikë.

Dy orë e gjysmë pas debatit, Liridon B. u godit me thikë në stacionin e trenave. Çfarë ndodhi atje është ende e paqartë. Andreas M. Përjashtohet nga policia si autor i ngjarjes pasi zëdhënësi i policisë Michael Petzold thotë se: “I njohuri nuk është i listuar tek ne si i dyshuar.”

Policia ka ngritur një grup i cili tani është në kërkim të dëshmitarëve që e panë Liridon B. më 31 dhjetor 2022 midis orës 06:00 dhe 08:30.

Sipas rezultateve të autopsisë, Liridon B., i cili ka një dënim të mëparshëm për vepra të lidhura me drogën, dyshohet se mund t’i kishte shkaktuar plagët vetes me thikë në gjendje të dehur.

@tetovanews