Ballina Top Lajm Humbi dy motrat më të vogla dhe gjyshin, 7-vjeçarja takoi nënën 17...

Humbi dy motrat më të vogla dhe gjyshin, 7-vjeçarja takoi nënën 17 ditë pas tërmetit, fjalët e saj të para ishin tronditëse (VIDEO+FOTO)

Historitë tronditëse nga Turqia nuk kanë fund. Tërmetet e 6 shkurtit kanë shkaktuar shumë dhimbje. Mediet turke vazhdojnë të sjellin rrëfime të të mbijetuarëve nga tërmeti që ta thyejnë zemrën.

Pas tërmetit të parë, Halime Bağrıçık, bashkë me 3 fëmijët dhe babain e saj, përfundoi nën rrënojat e pallatit 4-katësh në lagjen Sarımazı të rrethit Belen të Hatay.

Halime Bağrıçık u shpëtua 17 orë pas tërmetit dhe u dërgua në Spitalin Shtetëror të Mersinit. Vajzat e saj İnci (5 vjeçe), Selma Nur (10 muajshe) dhe babai i saj humbën jetën, ndërsa İrem (7 vjeçe) u nxorr e gjallë nga rrënojat në orën 131 dhe u transferua në Spitalin e Qytetit Adana.

Halime Bağrıçak (27 vjeçe), e cila humbi krahun e majtë pasi ndërtesa u shemb pas tërmetit në distriktin Belen të Hatay, dhe u shpëtua nga rrënojat bashkë me vajzën saj İrem (7 vjeçe), e cila humbi këmbën e majtë, u takuan në Isparta 17 ditë pas fatkeqësisë. Fjala e parë që İrem i vogël i tha nënës së saj ishte zemërthyese.

Halime Bağrıçak, së cilës iu amputua krahu i majtë në operacionin e kryer në Mersin, më pas u dërgua në Spitalin Kërkimor dhe Aplikativ të Isparta SDU dhe u trajtua në repartin e kujdesit intensiv. Vajzës së 7 vjeçe İrem gjithashtu i është prerë këmba e majtë në spitalin e qytetit të Adanas.

Halime Bağrıçık, e cila po trajtohet në spitalin Isparta SDU, është vizituar nga Şadiye Başdeğirmen, bashkëshortja e kryetarit të Bashkisë së Ispartës, Şükrü Başdeğirmen. Pasi humbi 2 fëmijët dhe babain e saj, Bağrıçık i kërkoi Şadiye Başdeğirmen që ta takonte me vajzën e saj të mbijetuar İrem.

Shadiye Başdeğirmen, e cila ndërhyri pas kësaj kërkese të nënës së mërzitur, ndau çështjen me bashkëshortin e saj Şükrü Başdeğirmen dhe İrem, e cila trajtohej në Adana, u kontaktua.

Kërkesa e çiftit Başdeğirmen, të cilët donin ta merrnin İrem-in dhe ta sillnin në Isparta, i është përcjellë Zyrës së Guvernatorit të Adanas.

Qeveria nuk ka dhënë miratim, duke thënë se fëmija nuk mund të jepet pa një të afërm të shkallës së parë. Më pas, përpjekjet e çiftit Başdeğirmen, të cilët u takuan me ministritë përkatëse, dhanë rezultat dhe u raportua se fëmija mund të bashkohej me nënën.

Kryebashkiaku Şükrü Başdeğirmen, i cili në atë kohë ndodhej në Hatay, ka shkuar në Adana dhe pasi ka kryer procedurat e nevojshme ligjore, ka marrë Iremin me automjetin e tij privat dhe është nisur.

Halime Bağrıçık, e cila po priste në dhomën e spitalit për t’u takuar me vajzën e saj, shpjegoi se ajo u përpoq për të mbrojtur vajzat e saj në tërmetin e parë dhe tha: “Shtëpia m’u shemb krejt papritur. Krahu im dhe këmba e vajzës sime İrem mbetën nën gardërobë. Babai im kishte mbuluar vajzën time dhe ai kishte vdekur. “Dy vajza të tjera vdiqën para se të më nxirrnin jashtë,” tha ajo.

7-vjeçarja Irem, e cila nuk ishte në dijeni se kishte humbur gjyshin dhe motrat, ëndërronte të bashkohej me nënën e saj derisa erdhi në Isparta.

Nënë e bijë, të cilët u takuan në dhomën e spitalit, u përqafuan dhe ishin përmalluar për njëra-tjetrën.

Gjëja e parë që tha İrem, e cila solli ëmbëlsirën e preferuar të nënës së saj, ishte se i ishte prerë këmba. Nëna Halime Bağrıçık u përpoq të ngushëllonte vajzën e saj, të cilën e puthi, duke i thënë: “Epo, asgjë nuk do të ndodhë më me nënën tënde”.
Mësohet se İrem, e cila u ribashkua me nënën e saj 17 ditë pas tërmetit dhe ende nuk e dinte që motrat i kishin ndërruar jetë, do të qëndrojë me nënën e saj dhe do të fillojë trajtimin për një protezë që do t’i vendoset në këmbën e saj të amputuar.

Gjithashtu u tha se psikologët e fëmijëve do ta mbështesin İremen. Nga ana tjetër, u bë e ditur se bashkëshorti i Halime Bağrıçık ndodhej në burg për një krim. (DHA)/tetova,com