Ballina Top Lajm Mbi 500 të vdekur në Turqi dhe Siri nga tërmeti më i...

Mbi 500 të vdekur në Turqi dhe Siri nga tërmeti më i madh i këtij shekulli në këtë rajon (VIDEO+FOTO)

Më shumë se 500 njerëz kanë humbur jetën në dy vende pasi një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore herët të hënën.

Të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,300 janë plagosur në Turqi, sipas nënpresidentit të vendit Fuat Oktay.

Në Siri, të paktën 237 njerëz u vranë dhe 639 u plagosën, njoftoi agjencia shtetërore siriane e lajmeve SANA, duke cituar një zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve në Turqi dhe Siri tani është të paktën 521.

Tërmeti është një nga më të fortët që ka goditur Turqinë në më shumë se 100 vjet dhe shkaktoi lëkundje në të gjithë rajonin, duke shembur ndërtesa dhe duke i bërë banorët të vrapojnë në rrugë.

Më shumë se 1,700 ndërtesa u dëmtuan në 10 qytete turke, tha zëvendëspresidenti turk.

https://youtu.be/3x9BWWEEaag

https://youtu.be/WA0PHsdkHUM