Ballina Sport Luiza Gega triumfon edhe në Kampionatin Evropian Ekipor të Atletikës

Luiza Gega triumfon edhe në Kampionatin Evropian Ekipor të Atletikës

Luiza Gega ka triumfuar edhe në Kampionatin Evropian Ekipor të Atletikës.

Sportistja jonë ka mposhtur Salpeter, duke marrë kështu pikët maksimale në garën e 5000 metrave për femra.

Kampionia shqiptare ka lënë pas gjithë kundërshtaret me kohën 15:32.39, rreth 4 sekonda më e shpejtë se rivalja Salpeter nga Izraeli.

Ndaj këtij suksesi të radhës së atletes shqiptare nuk ka qëndruar indiferent as Kryeministri Edi Rama, i cili nëpërmjet një postimi të bërë në Facebook ka përgëzuar atleten.

Sezoni veror 2023 ka nisur mjaft mirë për kampionen kuqezi, e cila duket në formë të shkëlqyer dhe premton. Me këto rezultate, Luiza Gega vijon të mbetet rregullisht brenda normës kualifikuese të Lojërave Olimpike

Artikulli paraprakKombëtarja sot përballë Ishujve Faroe, Sylvinho: Kundërshtar më i fortë se Moldavia
Artikulli tjetërLista e zezë amerikane, “zhduket” Ramiz Merko