Ballina Teknologji Insta360 prezantoi një kamerë 8K me teknologjinë e inteligjencës artificiale

Insta360 prezantoi një kamerë 8K me teknologjinë e inteligjencës artificiale

Gara e kamerave aksion nuk është vetëm midis GoPro dhe DJI, pasi Insta360 është gjithashtu një lojtar i madh.

Kompania Insta360 prezantoi kamerën e re të veprimit Ace Pro, e cila mund të regjistrojë video 8K, e cila nuk është brenda mundësive të modeleve GoPro Hero 12 Black dhe DJI Osmo Action 4.

Ace Pro ka të njëjtin sensor 1/1.3 inç si Osmo Action 4, i cili është më i madh se sensori i përdorur nga Hero 12 Black dhe merr fotografi 48 MP në formatin JPEG ose DNG raw. Nëse përdoruesi nuk ka nevojë të regjistrojë video 8K, atëherë video 4K është gjithashtu shumë solide dhe regjistrohet me 120 fps.

Insta360 përdor gjithashtu rrjetet nervore të AI për të reduktuar zhurmën e videos për të ofruar video të qarta me dritë të ulët në modalitetin PureVideo dhe modaliteti i videos Active HDR është i disponueshëm kur kushtet e ndriçimit janë të dobëta. Stabilizimi i FlowState kujdeset për një regjistrim të qëndrueshëm, ndërsa aftësia për të “kyçur” horizontin ruan nivelin e videos pavarësisht nga aktivitetet e ndërmarra.

https://youtu.be/6FbuQnuRiMc

Pastaj është dizajni i mrekullueshëm. Ndryshe nga rivalët e tij, Ace Pro fizikisht më i madh dhe më i rëndë ka një ekran më të madh me prekje dhe rrokullisje për modalitetin selfie. Kur përdoruesi është në lëvizje dhe bën video dhe foto, pamja nga çdo kënd do të jetë veçanërisht e dobishme.

Kamera ka mjete ndihmëse video të mbështetura nga teknologjia AI, si kontrolli i lëvizjes për të aktivizuar modalitetet e regjistrimit të fotografive dhe kohëmatësit, si dhe mjete të redaktimit të videos që mund të zgjedhin pjesët më të mira të pamjes.

Gjithashtu, përdoruesi ka një zgjedhje midis montimeve magnetike të lëshimit të shpejtë dhe një montimi standard. Kamera është rezistente ndaj ujit në një thellësi prej 10 metrash dhe kushton 449,99 dollarë. Për modelin pak më pak të avancuar Ace, duhet të shpenzoni 379,99 dollarë.

@tn.lajmelokale
@tetovanews