Ballina Aktualitet Lajme U hodh në lumë për t’i shpëtuar policisë, gjen vdekjen 20-vjeçari shqiptar...

U hodh në lumë për t’i shpëtuar policisë, gjen vdekjen 20-vjeçari shqiptar në Austri, detajet nga shtypi austriak (FOTO)

Një 20-vjeçar shqiptar ka humbur jetën në mënyrë tragjike pasi është hedhur në një lumë në Austri.

Policia dyshon se i riu mund të merrej me veprimtari të paligjshme, kjo pasi ai u largua me shpejtësi me mjetin e tij kur policia i bëri shenjë që të ndalonte që në Gjermani.

Ai kaloi kufirin me makinën, që dyshohet se ishte e vjedhur. 20-vjeçari u përplas me një makinë policie dhe më pas u arratis në këmbë. Ai u hodh në lumë duke menduar se do të notonte, por aty humbi ndjenjat.

Shqiptari u dërgua në spital me helikopter, por ishte shumë vonë për ta mbajtur në jetë.

DETAJE NGA SHTYPI AUSTRIAK

I arratisuri (20) vdiq në spital pas shpëtimit nga ujërat e lumit Salzach

Zbardhet identiteti i hajdutit të dyshuar të makinave

Një burrë u nxor nga lumi i akullt Salzach nga ekipi i shpëtimit

Burri që u hodh dje në lumin e akullt Salzach pranë Tenneck im Pongau si pjesë e një arratisjeje të denjë për filma, vdiq sot në spital. Megjithatë, identiteti i tij u sqarua.

Dje pasdite në Pongau u zhvilluan skena të denja për film. Siç është raportuar, një shofer makine, i cili ishte ndjekur më parë nga policia, u hodh dy herë në lumin Salzach të ftohtë 4.5 gradë pranë Tenneck im Pongau .

Ndjekje në A10

Para kësaj, ai iku me makinën e tij rreth orës 11:00 pas një tentative për ta ndaluar nga policia bavareze në Walserberg. Ai e ka çuar automjetin, i cili ishte raportuar i vjedhur, në Austri në drejtim të Villach me shpejtësi të tepërt. Policia e alarmuar e Salzburgut e ndoqi të dyshuarin në A10 deri në daljen Hallein, ku oficerët fillimisht e humbën nga sytë.

Njeriu ikën në këmbë

Si pjesë e kërkimit në shkallë të gjerë që u nis, automjeti u zbulua më në fund në zonën Tenneck pranë Werden. Menjëherë pas kësaj është përplasur me makinën e policisë. Burri doli nga makina e vjedhur dhe iku në këmbë, u ngjit mbi argjinaturën në drejtim të Salzach, u hodh në lumë dhe kaloi Salzach në bregun tjetër. Për shkak se oficerët e policisë po prisnin tashmë në këtë anë të Salzach, ai u hodh në lumë për herë të dytë.

20-vjeçari u dorëzohet plagëve të marra në spital

Forcat e alarmuara të shpëtimit dhe zjarrfikësit e kapën njeriun tashmë të pajetë në lumin Salzach rreth 20 minuta më vonë dhe filluan menjëherë ringjalljen, e cila fillimisht ishte e suksesshme. Pas rreth një ore, burri u dërgua në spitalin e aksidenteve të Salzburgut me helikopterin e shpëtimit Martin 1. Megjithatë, ai vdiq aty po atë mbrëmje, njoftoi policia në një transmetim të hënën pasdite.

Motivi i arratisjes mbetet i paqartë

I ndjeri ishte një 20-vjeçar shqiptar. Prokurori publik ka urdhëruar kryerjen e autopsisë. Sfondi i arratisjes është ende objekt hetimi, ndaj hetimet po vazhdojnë.

Flüchtiger (20) nach Rettung aus Salzach im Spital verstorben

Identität des mutmaßlichen Autodiebes geklärt

Jener Mann, der gestern im Zuge einer filmreifen Flucht bei Tenneck im Pongau in die eiskalte Salzach gesprungen ist, ist heute im Krankenhaus verstorben. Seine Identität konnte indes geklärt werden.

Filmreife Szenen haben sich gestern Mittag im Pongau abgespielt. Wie berichtet war ein Pkw-Lenker, der zuvor von der Polizei verfolgt worden war, bei Tenneck im Pongau gleich zweimal in die 4,5 Grad kalte Salzach gesprungen.

Verfolgung auf der A10

Davor war er gegen 11 Uhr nach einem Anhalteversuch durch die bayerische Polizei am Walserberg mit seinem Auto geflüchtet. Mit deutlich überhöhter Geschwindigkeit fuhr er mit dem als gestohlen gemeldeten Fahrzeug nach Österreich in Richtung Villach. Die alarmierte Salzburger Exekutive verfolgte den Verdächtigen auf der A10 bis zur Abfahrt Hallein, wo die Beamten ihn zunächst aus den Augen verloren.

Mann flüchtet zu Fuß

Im Zuge der eingeleiteten Großfahndung wurde das Fahrzeug schließlich im Bereich Tenneck bei Werfen entdeckt. Unmittelbar darauf folgte eine Kollision mit dem Polizeiauto. Der Mann stieg aus dem gestohlenen Auto aus und flüchtete zu Fuß, kletterte über die Böschung in Richtung Salzach, sprang in den Fluss und überquerte die Salzach zum anderen Ufer. Weil auf diese Seite der Salzach auch schon Polizisten warteten, sprang er ein zweites Mal in den Fluss.

20-Jähriger erliegt im Spital seinen Verletzungen

Die alarmierten Einsatzkräfte von Wasserrettung und Feuerwehr fischten rund 20 Minuten später den bereits leblosen Mann aus der Salzach und begannen umgehend mit der Reanimation, die zunächst erfolgreich verlief. Nach rund einer Stunde wurde der Mann mit dem Rettungshubschrauber Martin 1 in das Unfallkrankenhaus Salzburg geflogen. Dort verstarb er allerdings noch am selben Abend, berichtet die Polizei Montagmittag in einer Aussendung.

Motiv der Flucht weiter unklar

Bei dem Verstorbenen handelt es sich demnach um einen 20-jährigen Albaner. Die Staatsanwaltschaft hat die Obduktion angeordnet. Die Hintergründe zur Flucht sind weiterhin Gegenstand der Ermittlungen, die Erhebungen dauern also weiter an.

@tn.lajmelokale
@tetovanews