Ballina Shëndeti Ja pse duhet të konsumoni vaj ulliri

Ja pse duhet të konsumoni vaj ulliri

Tradicionalisht një dietë me yndyrë të ulët është përshkruar për të parandaluar sëmundje të ndryshme si sëmundjet e zemrës dhe diabetin.

Studimet kanë treguar se dietat me yndyrë të lartë mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve si kanceri dhe diabeti. Ne e dimë tani se një dietë e pasur me yndyra të shëndetshme të tilla si ato që gjenden në vajin e ullirit, arra dhe fara, në të vërtetë na mbron shumë prej këtyre sëmundjeve kronike.

Një studim i publikuar në revistën shkencore Diabetes Care tregoi se një dietë mesdhetare e pasur me vaj ulliri zvogëloi rrezikun e diabetit të tipit II pothuajse 50 për qind krahasuar me një dietë të ulët me yndyrë. Diabeti i tipit II është forma më e zakonshme dhe e parandalueshme e diabetit.

Vaji i ullirit mund të parandalojë goditjen e sulmit në tru

Sipas një studimi të ri nga Franca, i botuar në revistën online të Neurologjisë, personat e moshuar që e konsumojnë vajin e ullirit çdo ditë mund të mos pësojnë sulm në tru.

Hulumtuesit mblodhën informacion nga dosjet mjekësore të 7.625 individëve mbi moshën 65 vjeçare nga tre qytete në Francës. Asnjë nga pjesëmarrësit nuk kishte pësuar sulm. Ata pastaj kategorizuan individët në tri grupe bazuar në konsumin e tyre të vajit të ullirit. Studiuesit vunë në dukje se pjesëmarrësit përdorën kryesisht vaj ulliri ekstra të pastër, pasi kjo zakonisht gjendet në Francë.

Vaj ulliri mban zemrën tuaj të re

Një dietë e pasur me vaj ulliri mund të ndikojë në ngadalësim të plakjes së zemrës.

Është një fakt i njohur se, ndërsa rritemi, zemra kalon nëpër një proces normal të plakjes. Arteriet nuk mund të funksionojnë ashtu siç kanë bërë më parë dhe kjo mund të çojë në një numër problemesh shëndetësore. Megjithatë, në një studim të kohëve të fundit, studiuesit spanjollë zbuluan se një dietë e pasur me vaj ulliri ose yndyrna të tjera të shëndetshme mund të përmirësojë funksionin arterial të personave të moshuar.

Vaji i ullirit mund t’ju mbrojë nga depresioni

Është njohuri e zakonshme që vaji i ullirit dhe dietat mesdhetare ofrojnë një mori të përfitimeve shëndetësore. Por, ç’të themi për përfitimet shëndetësore emocionale?

Sipas hulumtuesve spanjollë nga Universiteti i Navarra dhe Las Palmas de Gran Canaria, një dietë e pasur me vaj ulliri mund të mbrojë nga sëmundjet mendore.

Hulumtuesit zbuluan se personat të cilët konsumojnë më shumë vaj të ullirit dhe yndyrëra bimore të cilat gjenden në peshk yndyror dhe vajra bimore kanë rrezik më të ulët të kenë depresioni.

Vaji i ullirit mund të parandaloj kancerin e lëkurës

Një studim tjetër ka zbuluar se vaji i ullirit, së bashku me përbërës të tjerë të një diete mesdhetare, mund të kontribuojnë në parandalimin e sëmundjeve të lëkurës (melanoma malinje). Sipas zbulimit të disa studiuesve lloji më i rrezikshëm i kancerit të lëkurës mund të ngadalësohet nga konsumi i vajit të ullirit, i cili është i pasur me antioksidantë.

Përdorimi i kremrave kundër djegies nga dielli mbetet mënyra më e mirë për të parandaluar djegien nga dielli dhe e mbron lëkurën nga efektet e dëmshme të rrezeve ultra vjollcë dhe UVB të diellit.

Vetëm tre persona në çdo 100,000 banorë të vendeve të Mesdheut kanë çdo lloj kanceri të lëkurës. Shifra është e ulët, sidomos kur merret parasysh klima e ngrohtë në rajon. Në Australi, shifra është 50 persona në çdo 100,000 banorë.

Shpjegimi pse vaji i pasur i ullirit ju mbron kundër kancerit të gjirit

Kanceri i gjirit është lloji më i zakonshëm i kancerit në vendet perëndimore. Një dietë e pasur me yndyrna është e lidhur drejtpërdrejt në një rënie më të lartë të kancerit, disa lloje të yndyrave në fakt mund të luajnë një rol mbrojtës kundër zhvillimit të këtyre tumoreve. I tillë është rasti i vajit të ullirit të pasur, i cili është i pasur me acid oleik, një acid yndyror i shëndetshëm, që përmban disa komponime bioactive si antioksidantë.

Vaji i ullirit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së Aleizhmerit

Studimi i kohëve i botuar në revistën “Chemical Neuroscience”, tregon se farat hide në vaj ulliri ekstra të pasur ka potencialin për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes së Alzheimer dhe rënien e aftësive kognitive që vjen me plakjen./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews