Ballina Argëtim “Çfarë bëjnë shqiptarët kur shohin targat tona”/ Turistja serbe shkoi me pushime...

“Çfarë bëjnë shqiptarët kur shohin targat tona”/ Turistja serbe shkoi me pushime në Shqipëri dhe ato që pa në makinën e saj, i ndau me të gjithë (FOTO)

Përveç Greqisë dhe Malit të Zi, në vitet e fundit, një nga destinacionet tërheqëse të verës për turistët nga Serbia, sigurisht është bërë Shqipëria. Sidoqoftë, kërkimet në internet, përshtypjet e atyre që kanë qenë tashmë atje, ose mesazhet nga rrjetet sociale ndonjëherë nuk janë arsye të mjaftueshme për dhe kundër për të shkuar në një vendpushim veror.

Mariana Rajië Deliç gjithashtu mendoi për këtë kur po planifikonte pushime verore me familjen e saj, dhe ajo vendosi të ndajë gjestin me të cilin tregoi se nuk ishte në gabim që kishte udhëtuar në Sarandë me të gjithë. Domethënë, në një nga pyetjet më të shpeshta të turistëve serbë, nëse është e sigurt të shkosh në Shqipëri me një makinë me regjistrim serb, ajo u përgjigj me një foto dhe një mesazh miqësor të shkruar në timonin e saj me katër rrota.

Një mesazh në makinë e shkruar gjatë një pushimi veror në Shqipëri

Ndër përshtypjet e para të Marianës, deti dhe natyra e këtij vendi binin në sy.

“Deti është aq i pastër sa plazhet dhe rrugët, shumë më i pastër sesa, të themi, në Greqi. Plazhet këtu në Sarandë të kujtojnë më shumë bregdetin kroat, vetëm pishat mungojnë për të patur të njëjtën atmosferë. Ka njerëz të mirë dhe të këqij kudo, dhe ne ishim me fat që takuam vetëm të mirët. Gjithçka është përkthyer në shqip për ne nga një shqiptar nga Kosova, i cili po qëndron në hotelin tonë. Ne i kalojmë mbrëmjet në shoqërinë e tij dhe flasim hapur për gjithçka”, shtoi Marijana.

Mesazhi i mirëseardhjes i shkruar në veturë për atë që e di sa herë tregoi se nuk ka vend për armiqësi midis dy popujve tanë, dhe se megjithëse nuk flasim të njëjtën gjuhë, kjo e treta – dashuria, mund të jetë shumë e dobishme për të ndriçuar ditë dhe tregoni se të jesh njeri do të thotë shumë, më shumë sesa nëse e quajmë veten tonë shqiptarë apo serbë.

Artikulli paraprakSidnei zgjat kufizimet anti-Covid për një muaj
Artikulli tjetërDelta rikthen maskat në SHBA