Ballina Aktualitet Hollësi të reja: Autobusi i “Besa-Trans”ka bërë kontrabandë, ja çfarë ka patur...

Hollësi të reja: Autobusi i “Besa-Trans”ka bërë kontrabandë, ja çfarë ka patur fshehur

Sipas konstatimeve fillestare të policisë bullgare për aksidentin në autostradën Struma në Bullgari, autobusi i agjencisë turistike “Besa Trans” është djegur plotësisht në më pak se dy deri në tre minuta, çka është edhe shkaku i numrit të madh të pasagjerëve të vdekur. .

Sipas të dhënave paraprake të policisë, zjarri ka rënë në pjesën e përparme të autobusit.
Sipas informacioneve nga hetimi, Infomax jozyrtarisht mëson se në pjesën e përparme të autobusit ka pasur një cisternë ilegal me kapacitet 1000 litra naftë që sigurisht ka ndikuar që ky aksident të kthehet në një tragjedi duke pasur parasysh dizajnin e çdo automjeti kur vjen në vendndodhjen e rezervuarit.parashikon rregulla strikte sigurie.

Por, ajo që është më tronditëse dhe jozyrtarisht e zbuluar nga Infomax, është se autobusi po transportonte një sasi të madhe të lëndëve piroteknike që do të përfundonin në tregun maqedonas para festave të Vitit të Ri.

Përveç rezervuarit shtesë, autobusi kishte një magazinë të posaçme për kontrabandën e mallrave dhe në këtë rast u transportua material piroteknik ose rreth 30 mijë fishekzjarre.
Ky informacion shpjegon edhe dëshminë e gazetares bullgare Patricia Kirova e cila theksoi se të gjitha viktimat në aksidentin e tmerrshëm ndodheshin në derën e mesme të autobusit dhe tentuan të arratiseshin dhe në vendin e tyre nuk kishte asnjë pasagjer.

Nëse pas zjarrit në pjesën e përparme, që ka ndodhur për shkak të rezervuarit shtesë të naftës, ka shpërthyer lënda piroteknike, tashmë është e qartë pse asnjë nga pasagjerët nuk ka arritur të shpëtojë dhe të shpëtojë nga dyert e autobusit.

Jozyrtarisht, drejtuesi i mjetit të pasagjerëve, pak para aksidentit është sëmurë dhe në pikën kufitare mes Turqisë dhe Bullgarisë ka kërkuar nga kolegu i tij, tashmë i ndjeri Ljupço Zafirov, që ta largojë./Infomax

Artikulli paraprakRusinova: Bankina e ka penguar daljen e udhëtarëve nga autobusi në Bullgari (VIDEO)
Artikulli tjetërТелма од Софија со нови детали од истрагата за автобуската несреќа (VIDEO)