Ballina Argëtim Jetë & Stil NASA, konkursi hapësinor CSA shpall idetë fituese të ushqimit të astronautëve

NASA, konkursi hapësinor CSA shpall idetë fituese të ushqimit të astronautëve

Idetë më inovative të ushqimit të astronautëve u nderuan nga Shtetet e Bashkuara dhe agjencitë kanadeze të hapësirës NASA dhe CSA në një konkurs të krijuar për të ndihmuar në lehtësimin e udhëtimit të zgjatur në hapësirë.

NASA shpalli 28 fituesit nga rreth 180 aplikime globale për “Deep Space Food Challenge” në një shfaqje të hënën.

Ekipet u sfiduan për të krijuar teknologji ose sisteme ushqimore që ndryshojnë lojën që kanë nevojë për kontribut minimal për të prodhuar ushqim “të sigurt, ushqyes dhe të shijshëm” për misionet hapësinore me distanca të gjata.

Ekipi “Electric Cow” nga Gjermania propozoi përdorimin e mikroorganizmave dhe printerëve 3D për të prodhuar ushqim nga dioksidi i karbonit.

Ekipi i “Deep Space Entomoculture” nga Massachusetts sugjeroi prodhimin e produkteve ushqimore të stilit të mishit nga qelizat e insekteve të konservuara në mënyrë të thatë të transportuara në hapësirë ​​dhe të riaktivizuara në një bioreaktor pezullues.

Dizajni i ekipit brazilian “LTCOP” synon të prodhojë luleshtrydhe dhe taioba, një kulturë popullore në Brazilin juglindor, në kushtet e Marsit dhe në tranzit.

18 fituesit amerikanë dhe 10 fituesit ndërkombëtarë morën kryesisht çmime në para dhe u ftuan të merrnin pjesë në një fazë të dytë të sfidës.

Shefi i NASA-s Bill Nelson tha se konkursi ishte projektuar kryesisht me misione më të gjata në destinacione më të largëta në mendje. Nelson tha gjithashtu se agjencisë hapësinore kishte nevojë për ushqim që mund të ndihmonte kur ishte në misione në Mars.

Ish-astronauti Scott Kelly, i cili kaloi rreth një vit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) , tha se ushqimi në ISS ishte i mjaftueshëm, por se “rritja, përgatitja dhe ngrënia e ushqimit të mirë të bën të ndihesh i lidhur me shtëpinë”./abcnews.al

@tetovanews