Ballina Aktualitet Kultura Ndahet nga jeta dramaturgu e shkrimtari i njohur, Fadil Kraja

Ndahet nga jeta dramaturgu e shkrimtari i njohur, Fadil Kraja

Fadil Kraja ishte dramaturg dhe letrar i shquar kombetar. Krijimtaria dhe emri i tij lidhen ngushte me Teatrin Kombetar Shqiptar dhe Teatrin “Migjeni” te Shkodres ku ne kete te fundit kontribuon prej 60 vjetesh.

Veprat e tij jane luajtur e vazhdojne te luhen nga trupat teatrale te Kosoves, por edhe te Diaspores e te qyteteve te ndryshme ne Shqiperi.

Jeta e Krajës

Fadil Kraja u lind në Shkodër, Shqipëri, më 1931. Shkollen e mesme e kreu ne gjimnazin e Shkodres ku spikati me talentin per letersine. Studimet e larta i përfundoi në Universitetin e Tiranës, në Fakultetin e Filologjisë, dega Gjuhe-Letersi. Pas diplomimit punoi ne profesionin e mesuesit te cilin e trashegonte edhe nga familja e tij.

Në vitin 1950, filloi punën për herë të parë si mësues në fshatin Mjedë. Në atë kohë nuk kishte shkollë në këtë fshat keshtu qe mesimi zhvillohej në shtëpinë e njerit prej banoreve, Hasan Metit. Kjo shkolle kishte 50 nxënës të ardhur nga 8 fshatra: Shelqet, Spathar, Laç, Qyrsaq, Hajmel, Ganjoll, Kaç, Naraç, dhe 4 mësues; Isak Ramadani, Fadil Kraja, Rifat Barbullushi, Gita Shani.

Fadil Kraja kontribuoi për vite me radhë si një mësues i nderuar në fshat e qytet duke nxjerrë nga duart e tij nxënës e studentë që u shquan me pas në fusha të ndryshme psh. ne letërsi dhe art.

Fadil Kraja luajti rol të madh edhe në gjallërimin e Gjimnazit të Shkodrës si mesues i letersise. Me vone ai punoi si pedagog i letërsisë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” – Shkodër.

Për disa kohë drejtoi Klubin e Rinisë dhe më vonë qe anëtar i përhershëm i Këshillit Artistik në Teatrin “Migjeni”.

Nga viti 1972 gjer më 1992 ka qenë shkrimtar në profesion të lirë, duke vazhduar si pedagog i jashtëm në fakultet dhe njëkohësisht Kryetar i Degës së Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve për Degën e Shkodrës.

Dita e sotme nis me një lajm shumë të trishtueshëm! Ikona e dramaturgjisë shqiptare, Mjeshtri i Madh Fadil Kraja, është ndarë nga jeta. Është një humbje e madhe për familjen, për kolegët, për artin shkodran e shqiptar, Shkodrën e Shqipërinë.
Dramat e tij, nga “Gjaku i Arbrit” me mbi 50 të tilla, romanet e tij, do të vazhdojnë ta mbajnë mes nesh me artin e tij të spikatur! Pushofsh në paqe Mjeshtër i Madh e qytetar model i Shkodrës Fadil Kraja.

Artikulli paraprakJoe Biden shpall një tjetër president “non grata”, së bashku me familjen dhe ministrat
Artikulli tjetërTentuan të fusin në Angli 69 shqiptarë me anije peshkimi, dënohen katër trafikantët