Ballina Kronika Borë e madhe, aksidentohet autobusi në Vjenë të Austrisë (VIDEO+FOTO)

Borë e madhe, aksidentohet autobusi në Vjenë të Austrisë (VIDEO+FOTO)

Aksident në Vjenë-Donaustadt: autobusii përplaset në shtyllë
Tetë persona kanë mbetur të plagosur lehtë dhe një person ka marr lëndime më të rënda, transmeton Tetova News.

Reshjet e mëdha të borës çuan në një aksident autobusi në Vjenë-Donaustadt të enjten në mëngjes. Sipas Gerald Schimpf, zëdhënës i brigadës profesionale vjeneze të zjarrit, rreth orës 6 të mëngjesit, një autobus me disa persona rrëshqiti dhe u pwrplas nw njw shtyllw në Heidjöchl, në lagjen Hirschstetten.

Sipas Andreas Huber, zëdhënës për shpëtimin profesional, nëntë persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë. I plagosur ka mbetur edhe drejtuesi i autobusit.

Autobusi u hoq nga rruga pas aksidentit nga forcat profesionale të zjarrfikësve.
Zjarrfikëset larguan mjetin e dëmtuar në pjesën e përparme dhe nga njëra anë dhe e hoqën nga rruga bashkë me kompaninë e transportit. Forcat e shpëtimit profesional dhe punëtorët Samariterbund u kujdesën për të plagosurit dhe i dërguan në spital. I plagosuri rëndë është dërguar në spital me dyshime për lëndime në shtyllën kurrizore.

Aftësi të kufizuara vetëm në autobusët publikë
Sipas Schimpf, brigada profesionale e zjarrfikësve regjistroi rreth 15 intervenime nga ora 4:30 e mëngjesit. Këto ishin aksidente trafiku më pak të rënda. Për shkak të reshjeve të borës, Wiener Linien bllokoi vetëm autobusët, tramvajet funksionojnë sipas planit. Gjatë mëngjesit situata u qetësua dhe nuk pati më aksidente të rënda.

Punonjësit e MA 48 tashmë kishin qenë në detyrë që nga ora 03:00, konfirmoi një zëdhënëse e APA. Gjithsej rreth 1,400 punonjës ishin të zënë me pastrimin e borës, u përdorën 301 automjete pastrami, Tetova News.

Artikulli paraprakIshte në kërkim, kapet 32-vjeçari nga Tetova
Artikulli tjetërSfidat që e presin Olaf Scholz, kancelarin e ri të Gjermanisë