Ballina Argëtim Kuriozitete Pse grekët e lashtë nuk hanin kurrë bukë?

Pse grekët e lashtë nuk hanin kurrë bukë?

Buka është një produkt që nuk është zhdukur nga tryezën tonë si ajo e shoqëron më ushqim SHBA. Të grekët e lashtë, megjithatë, kishte kundërt pikëpamjen dhe kjo është arsyeja pse ata kurrë nuk e hëngrën atë . Ky është një tjetër zakon i të ngrënit të grekëve të lashtë që na befason.

Në ditët e sotme, njerëzit kanë shumë zgjedhje në lidhje me zakonet e tyre të të ngrënit. Dikush dëshiron të hajë diçka të shëndetshme, dikush ha sallatën e tij. A dëshiron dikush mish ? Piqni biftekun ose porositni hell . A dëshiron dikush ushqim të padëshiruar? Të shpejtë ushqimit janë të afërt. Pavarësisht se si e bëjmë këtë, opsionet janë atje dhe ato janë të pafundme.

Nëse ju pëlqen ushqimi i mirë apo i “ndotur” në shumicën e rasteve do të keni një emërues të përbashkët. Një ushqim që e hani që në fëmijëri dhe nuk e dinit që luan një rol të madh në dallimin tuaj me paraardhësit tuaj të lashtë dhe nuk është tjetër veçse buka.

Në të kaluarën, njerëzit nuk mund të përballonin të hanin një ushqim bazë si buka. Dhe nga çfarë përbëhet buka? Nga gruri. Prandaj, gruri përmban gluten , i cili në kohët moderne bën dëmin e mëposhtëm. E mban trurin të përgjumur .

Të lashtët nuk e fusnin grurin në gojë sepse nuk ekzistonte. Ata kultivonin drithëra Zea, të pasura me magnez që konsiderohet ushqimi i trurit.

Çfarë hanin dhe humbën peshë grekët e lashtë?

Të Grekët e lashtë ishin shquar gjithmonë për tyre me formë të hijshme organeve . Shekujt kanë ndryshuar shumë zakonet tona të të ngrënit, me rezultat që mbipesha hyn në jetën tonë si “sëmundja e shekullit të 21-të”.

Paraardhësit tanë, megjithatë, i kushtuan vëmendje çdo detaji të dietës së tyre, duke e mbajtur atë në ekuilibër, duke krijuar një shkollë të tërë në bazë të mënyrës së të ushqyerit.

Çfarë preferonin në tryezën e tyre?

Sipas asaj që është gjetur në qeramikë dhe shkrime të lashtësisë, ata zgjodhën djathin , elbin , vajin e ullirit , verën , fiqtë , qepët dhe sigurisht ullinjtë , ndërsa në varësi të vendndodhjes së çdo zone kishte në tryezë dhe mish ose peshk. Megjithatë, kjo nuk ishte e vetmja gjë që nuk dinim, shikoni këtu se çfarë përdornin grekët e lashtë në vend të letrës higjienike./abcnews.al

Artikulli paraprakAnulohen aktivitetet “live” në Prishtinë
Artikulli tjetërRrahu nënën 81-vjeçare dhe motrën e tij, arrestohet 51-vjeçari nga një fshat i Gostivarit