Ballina Shëndeti Çfarë ndodh me trupin tuaj kur merrni frymë me gojë?

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur merrni frymë me gojë?

Kur bëhet fjalë për frymëmarrjen përmes gojës, më së shpeshti, plotësisht pa vetëdije, ndodh gjatë natës. Gjatë stinës së alergjive dhe motit të ndryshueshëm, kur ftohjet janë të shpeshta, njerëzit marrin frymë nga goja për shkak të kongjestionit të hundës.

Nëse keni hundë të bllokuar, duhet të zbuloni shkakun dhe ta trajtoni atë. Por frymëmarrja përmes gojës është një zakon i dëmshëm dhe mund të ketë efekte negative në shëndet. Ja se si ndikon në trupin tuaj:

Dhëmbët

Shoqata Amerikane e Stomatologjisë shpjegon se thahet zgavra e gojës. Mungesa e pështymës lejon që bakteret të shumohen në gojë. Kjo është arsyeja pse njerëzit që shpesh marrin frymë përmes gojës janë më të rrezikuar nga kariesi.

Frymëmarrja me gojë mund të ndikojë gjithashtu në shëndetin e fëmijës. Biblioteka Kombëtare Mjekësore Amerikane thotë se fëmijët që marrin frymë përmes gojës kanë një rrezik në rritje të dhëmbëve të shtrembër dhe kafshimeve të pasakta.

Fytyra ndryshon formë

Me kalimin e kohës, ky zakon mund të çojë në deformime të fytyrës. Ky ndryshim është më i dukshëm tek fëmijët sesa tek të rriturit. Ndërsa merrni frymë përmes gojës, nofulla dhe faqet tuaja bëhen më të ngushta, gjë që mund të çojë edhe në ngushtimin e vrimave të hundës, ndryshime në formën e hundës dhe buzës së sipërme.

Ju përkuleni

Kur merrni frymë përmes gojës, supet tuaja bien dhe koka juaj lëviz përpara, edhe pse mund të mos jeni të vetëdijshëm për këtë. Trupi juaj përkulet përpara, si rezultat i përpjekjes për të zgjeruar organet tuaja të frymëmarrjes. /abcnews.al

Artikulli paraprakEkspertët: Propaganda dhe aleatët e Moskës në Ballkan, rrezik për demokracinë
Artikulli tjetërKaliningrad, qyteti gjerman që u shndërrua në rus. Si e mori Stalini hapësirën në zemër të Evropës, sot “bomba” e Putinit