Ballina Aktualitet Maqedonia e Veriut Greva e mësimdhënësve vazhdon, kopshtet nisën me punë

Greva e mësimdhënësve vazhdon, kopshtet nisën me punë

Greva e mësimdhënësve në Maqedoni ka vazhduar edhe gjatë ditës së sotme, ashtu siç e bëri të ditur kryetari i SASHK, Jakim Nedellkov pas vendimit të marrë se nuk do të pranohet oferta e qeverisë për 12 për qind rritje të pagave.

Greva vazhdon vetëm në shkollat fillore dhe të mesme, ndërsa punonjëset në çerdhe përfunduan me grevën dhe nisën në punë.

“Nga gjithsej 480 organizata sindikale që dhanë të dhëna për deklarimin e tyre, 388 ishin për vazhdim të grevës dhe 83 për ndalim. Pjesa më e madhe që ishin për ndalimin e grevës janë organizatat sindikale çerdheve”, u shpreh Nedellkov gjatë ditës së djeshme.

Kreu i SASHK paralajmëroi edhe protestë të madhe para Qeverisë të mërkurën më 4 maj dhe i bëri thirrje qeverisë që të pranojë kërkesat e tyre.

Artikulli paraprakMerr fund greva në Maqedoni, nxënësit nga nesër kthehen në shkollë
Artikulli tjetër1 milion euro dëm, hajdutët bëjnë kërdinë në shtëpinë e Shkodran Mustafit