Ballina Shëndeti 4 burimet kryesore të stresit në punë dhe si të gjeni një...

4 burimet kryesore të stresit në punë dhe si të gjeni një zgjidhje

Çrregullimet e ankthit tani janë një gjë shumë e zakonshme dhe vlerësohet se prek 40 milionë të rritur çdo vit në SHBA. Siç mund ta shihni, shumë stres vjen nga vendi i punës dhe burimet janë specifike.

Kur themi se puna jonë është përgjithësisht stresuese, nuk kemi identifikuar se çfarë është më e vështira për ne. Le të shohim rastet më të zakonshme, por edhe si të arrijmë tek zgjidhja e problemit.

Keni frikë nga shefi

Shefat që shkaktojnë frikë dhe panik nuk janë liderë por vampirë që thithin energjinë tonë. Zakonisht janë menaxherët ata që nuk kanë gjakftohtësi, zemërohen për gjënë më të vogël, bëjnë ankesa dhe fokusohen vetëm te problemet. Nuk është çudi që ndiheni kaq të stresuar.

Nuk ka zgjidhje specifike. Mund të flisni me HR ose me vetë personin, për të shprehur se si ndiheni. Mendoni nëse kjo është një punë që ju pëlqen vërtet dhe filloni të bëni gjëra më kreative brenda dhe jashtë punës për të mos u fokusuar në sjelljet toksike.

Klikat e kolegëve

A ka një atmosferë ‘Mean Girls’ në punë dhe ndiheni të pakëndshme? Është mjaft e zakonshme, por kjo nuk do të thotë se duhet të ndikojë tek ju. Ju nuk mund të merrni pjesë dhe thjesht të bëni punën tuaj. Të mos harrojmë se puna nuk është domosdoshmërisht vend për miqësi dhe marrëdhënie personale.

Stresi i prezantimeve

Edhe nëse jeni prezenca më elokuente dhe më sociale në terren, kjo nuk do të thotë se është e lehtë të bësh prezantime në punë. Por me këmbëngulje dhe përgatitje të mirë, gjithçka është më e lehtë. Pyetja është nëse do ta trajtoni atë si një kërcënim apo si një sfidë.

Keqkuptim

Është e zakonshme dhe zgjidhja e vetme është ta pranosh. Jo çdo gjë shkon mirë dhe do të ketë ditë kur nuk komunikoni siç duhet ose dikush harron të informojë për një projekt të rëndësishëm. Duhet të mbani mend se nuk keni të gjithë përgjegjësinë për atë që ndodh dhe mos e merrni aq personalisht atë që ndodh në punë./abcnews.al

Artikulli paraprak6 arsye për të ngrënë shpesh luleshtrydhe, të dytën nuk e kishim idenë
Artikulli tjetërShi i rrëmbyeshëm në Pollog! Përmbyten disa bodrume dhe rrugë në Tetovë (VIDEO)