Ballina Shëndeti 6 arsye për të ngrënë shpesh luleshtrydhe, të dytën nuk e kishim...

6 arsye për të ngrënë shpesh luleshtrydhe, të dytën nuk e kishim idenë

Përveç ngjyrës së tyre të mrekullueshme, luleshtrydhet janë një armë e shkëlqyer për shëndetin pasi kanë shumë lëndë ushqyese dhe vitamina si B1, B2, B3, B6, A, K dhe vitaminë E. Zbuloni cilat janë përfitimet shëndetësore.

Aleat i zemrës

Luleshtrydhet janë të pasura me antioksidantë dhe flavonoide të cilat reduktojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Për një kujtim të mirë

Një nga përbërësit kryesorë të tyre është ficetina, e cila është treguar të jetë një aleat i vlefshëm i funksionit të mirë të trurit.

Një studim i fundit tregoi se ata që hanin luleshtrydhe kishin më pak gjasa të zhvillonin demencë.

Ata mbrojnë sistemin imunitar

Luleshtrydhet përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës C, e cila mbron sistemin imunitar dhe mbron trupin nga viruset dhe viruset e tjera.

Lëkurë me shkëlqim

Gjithashtu, antioksidantët dhe vitamina C që përmban luleshtrydhet kanë veti kundër plakjes dhe fshijnë rrudhat nga lëkura.

Kocka të forta

Luleshtrydhet forcojnë kockat pasi janë të pasura me kalium dhe minerale të tjera.

Janë ideale për dietë

Luleshtrydhet janë një ëmbëlsirë e shkëlqyer për ata që janë në dietë pasi nuk kanë shumë kalori ndërsa fibrat që përmbajnë, ruajnë ndjenjën e ngopjes./abcnews.al

Artikulli paraprakScholz: Putini kërkon të fajësojë Perëndimin për krizën ushqimore që ka prekur botën
Artikulli tjetër4 burimet kryesore të stresit në punë dhe si të gjeni një zgjidhje