Ballina Shëndeti Lija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet...

Lija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet në Evropë

Autoritetet shëndetësore në Evropë janë vënë në gatishmëri të lartë për rastet e konfirmuara dhe të dyshuara të lisë së majmunëve të raportuara në Mbretërinë e Bashkuar , Spanjë , Portugali , Itali , Suedi , Francë , Belgjikë , Shtetet e Bashkuara dhe Kanada .

Infeksioni i rrallë viral zakonisht prek vendet afrikane dhe raportimi i rasteve jashtë tij ka shkaktuar shqetësim tek shkencëtarët dhe autoritetet kombëtare shëndetësore.

Epidemiologët bëjnë thirrje për  ” rritje të vigjilencës ” .

Kanadaja po heton më shumë se 12 raste të dyshuara në zonën e Montrealit, ndërsa Spanja dhe Portugalia kanë identifikuar më shumë se 40 raste të mundshme dhe të konfirmuara, Mbretëria e Bashkuar ka konfirmuar diagnozën e lisë së majmunit në nëntë pacientë dhe Italia ka regjistruar rastin e parë. Një rast i një burri që kishte një udhëtimi në Kanada është konfirmuar në Shtetet e Bashkuara, konkretisht  në shtetin e Massachusetts.

Organizata Botërore e Shëndetësisë ( OBSH ) në një vlerësim të parë të situatës thekson se shumë raste kanë të bëjnë me homoseksualët, biseksualët apo meshkujt që kryejnë marrëdhënie seksuale me meshkuj .

Sipas autoriteteve shëndetësore të vendit mesdhetar, të gjithë pacientët e diagnostikuar në Portugali janë të rinj, kryesisht meshkuj, me lezione të lëkurës nga zona e Lisbonës. Autoritetet portugeze nuk kanë sqaruar nëse këta burra kanë një histori udhëtimi në një vend afrikan, apo nëse janë të lidhur me rastet e regjistruara në Britani apo gjetkë.

Është hera e parë në histori që lija e majmunit konsiderohet se transmetohet përmes kontaktit seksual. Rrugët e zakonshme të transmetimit të virusit janë nëpërmjet kontaktit të ngushtë me personat e infektuar, sendeve të tyre personale si veshjet apo shtratin, si dhe kontakti i drejtpërdrejtë me lëngjet trupore (mikropika, gjak, etj.) të pacientëve.

Pika e fillimit të rasteve 

Autoriteti Shëndetësor i Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) ishte i pari që raportoi një rast të lisë së majmunit në Evropë më 7 maj, tek një person që ishte kthyer së fundmi në vend nga Nigeria. Që atëherë janë identifikuar gjithsej nëntë raste. Dy më të fundit – një në Londër dhe një në Anglinë Juglindore – nuk kishin histori udhëtimi në Afrikë dhe mund të kenë kontraktuar virusin brenda vendit.

Derisa të ketë më shumë informacion, autoritetet shëndetësore britanike po tërheqin vëmendjen e qytetarëve për zbulimin në kohë të çdo dëmtimi të lëkurës në zonën gjenitale.

Simptomat

Lija e majmunit është e lidhur me linë, një infeksion viral që u eliminua në vitet 1980. Sëmundja zgjat dy deri në katër javë dhe simptomat mund të shfaqen 5 deri në 21 ditë pas infektimit.

Simptomat e lisë së majmunit zakonisht fillojnë me një kombinim të etheve, dhimbje koke, dhimbje muskujsh, dhimbje shpine, të dridhura, rraskapitje dhe ënjtje të nyjeve limfatike . Simptoma e fundit është zakonisht ajo që i ndihmon mjekët të dallojnë linë e majmunit nga lija e dhenve, sipas OBSH-së.

Pasi ethet janë të pranishme, simptoma kryesore e lisë së majmunëve,  24 orë më vonë, zakonisht shfaqet një skuqje e lëkurës në fytyrë dhe më pas skuqja përhapet në pjesë të tjera të trupit.

Lezionet e lëkurës i nënshtrohen një procesi të maturimit, nga degjenerimi makular (lezionet e sheshta) te papulat (lezionet e ngritura), vezikulat (plagat e mbushura me lëng), më pas fshikëzat (plagat e mbushura me qelb) dhe më pas korja përpara se të zhduket përfundimisht.

Rastet e fëmijëve në Zaire të regjistruara në periudhën 1970-1977 (Burimi i fotos: OBSH / Mark V. Szczeniowski)

Pse quhet lija e majmunëve 

Virusi i lisë së majmunit i përket gjinisë Orthopoxvirus të familjes Poxviridae. Ajo u zbulua për herë të parë në vitin 1958 kur dy raste të ngjashme me linë u shfaqën te majmunët laboratorikë (të përdorur për eksperimente), prandaj mori emrin.

Por majmunët mund të mos jenë përgjegjës për shpërthimet, dhe rezervuari natyror i lisë së majmunëve mbetet i panjohur, megjithëse OBSH thotë se brejtësit janë speciet më të mundshme të kafshëve si burim transmetimi.

” Në Afrikë, dëshmitë e infeksionit të virusit të lisë së majmunit janë gjetur në shumë kafshë, duke përfshirë ketrat, minjtë dhe lloje të ndryshme majmunësh ,” sipas OBSH.

Aty ku zakonisht gjendet lija e majmunit

Te njerëzit zakonisht prek zonat e pyjeve tropikale të Afrikës Qendrore dhe Perëndimore dhe nuk gjendet në Evropë. Republika Demokratike e Kongos (PRC) pati rastin e parë të regjistruar të lisë tek njerëzit në vitin 1970. Që atëherë, raste janë raportuar në 11 vende afrikane: Benin, Kamerun, Republikën e Afrikës Qendrore, Republikën Demokratike të Kongos, Gabon, Fildishtë Bregu i Fildishtë, Bregu i Fildishtë, Republika e Bregut të Fildishtë të Kongos, Sierra Leone dhe Sudani i Jugut.

Shpërthimi i parë i afideve i raportuar jashtë Afrikës ishte i lidhur me futjen e gjitarëve të infektuar në Shtetet e Bashkuara në 2003, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Së fundmi, në 2018 dhe 2019, dy udhëtarë nga Mbretëria e Bashkuar, një nga Izraeli dhe një nga Singapori, të gjithë me një histori udhëtimi në Nigeri, u diagnostikuan me linë pas një shpërthimi të madh atje, sipas Qendrës Evropiane për Parandalimin e Sëmundjeve. dhe Kontrolli (ECDC).

Si transmetohet 

Njerëzit mund të kapin virusin nëse kafshohen ose gërvishten nga një kafshë e infektuar, duke ngrënë mishin e kafshëve të infektuara, nëpërmjet kontaktit me një person të infektuar ose duke prekur shtratin ose veshjet e kontaminuara.

Virusi hyn në trup nëpërmjet lezioneve të lëkurës, traktit respirator ose mukozës (syve, hundës ose gojës).

Transmetimi nga njeriu te njeriu besohet se ndodh kryesisht përmes pikave të mëdha të frymëmarrjes, të cilat në përgjithësi nuk mund të udhëtojnë më shumë se disa centimetra, kështu që do të kërkohet kontakt i zgjatur ballë për ballë.

Disa ekspertë britanikë që komentojnë shpërthimin e fundit në MB thonë se është shumë herët për të arritur në përfundimin se lija e majmunëve përhapet përmes kontaktit seksual, por mund të jetë e mundur .

“ Rastet e fundit sugjerojnë një mjet potencialisht të ri për përhapjen e sëmundjes ”, tha Neil Mabbott nga Universiteti i Edinburgut, duke shtuar se virusi dihet se transmetohet përmes seksit.

Keith Neal, një specialist i sëmundjeve infektive në Universitetin e Nottingham, thotë se transmetimi mund të mos ketë ndodhur nëpërmjet aktivitetit seksual, por thjesht ” marrëdhënies seksuale “.

Qendra e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thotë në një deklaratë për shtyp se ” kushdo, pavarësisht nga orientimi seksual, mund të transmetojë linë e majmunit nëpërmjet kontaktit me lëngjet e trupit, seksit ose sendet e zakonshme (si veshjet dhe shtratin).” janë infektuar ”.

Sa duhet të shqetësohemi?

Lija e majmunëve ” është zakonisht një sëmundje e lehtë vetëkufizuese dhe shumica e njerëzve shërohen brenda pak javësh ,” sipas UKHSA.

” Është e rëndësishme të theksohet se afidet nuk përhapen lehtësisht midis njerëzve dhe rreziku i përgjithshëm për publikun e gjerë është shumë i ulët ,” tha Dr Colin Brown, drejtor i infeksioneve klinike dhe të reja në Autoritetin Shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar.

Pacientët e infektuar në Angli janë infektuar me variantin e virusit të Afrikës Perëndimore, për të cilin zyrtarët shëndetësorë thonë se është më i butë se varianti i Afrikës Qendrore, i cili ka një shkallë vdekshmërie prej rreth 1%.

Edhe pse simptomat e tij janë më të buta se ato të lisë, lija e majmunëve është treguar se shkakton vdekje deri në 10% të pacientëve të infektuar në Kongo, krahasuar me rreth 30% për linë, sipas të dhënave të OBSH-së.

Vdekshmëria është më e lartë tek fëmijët dhe të rinjtë, me individë të imunokompromentuar në rrezik të veçantë për sëmundje serioze .

Lija e majmunëve gjatë shtatzënisë gjithashtu mund të çojë në komplikime, lisë të lindur të majmunit ose lindje të vdekur, paralajmëroi OBSH të hënën.

” Rastet më të lehta të lisë tek majmunët mund të mos zbulohen dhe mund të përbëjnë rrezik transmetimi nga personi në person ,” tha agjencia në një deklaratë.

Trajtimi dhe parandalimi

Aktualisht nuk ka asnjë trajtim specifik për linë te majmunët dhe zakonisht largohet vetë.

Sipas CDC, dezinfektuesit e zakonshëm shtëpiak mund të vrasin virusin e lisë së majmunit.

Vaksina e lisë mendohet të jetë jashtëzakonisht efektive në parandalimin e lisë së majmunëve, por për shkak se lija është zhdukur për më shumë se 40 vjet, vaksinat e lisë së parë nuk janë më të disponueshme.

Një vaksinë më e re e zhvilluar nga Bavaria Nordike për parandalimin e lisë dhe afideve është miratuar në Bashkimin Evropian, Shtetet e Bashkuara dhe Kanada (nën emrat e markave Imvanex, Jynneos dhe Imvamune), ndërsa ilaçet antivirale janë gjithashtu nën provë klinike. /Abcnews.al/

Artikulli paraprakThuajini lamtumirë djersitjes së tepërt me këtë produkt shtëpiak, rezultati do t’ju befasojë
Artikulli tjetërILUMINIZMI – UNIVERSITETE DHE AKADEMITË