Ballina Shëndeti Këshilla Thuajini lamtumirë djersitjes së tepërt me këtë produkt shtëpiak, rezultati do t’ju...

Thuajini lamtumirë djersitjes së tepërt me këtë produkt shtëpiak, rezultati do t’ju befasojë

Deodorantët dhe antidjersat përmbajnë alumin, për të cilin shumë besojnë se është një shkaktar i drejtpërdrejtë i kancerit të gjirit. Alumini mbyll kanalet e daljes së gjëndrave të djersës dhe parandalon djersitjen, sepse lëkura thith pjesën e aluminit që është shumë helmuese dhe kancerogjene.

Një metodë e provuar për të shmangur djersitjen, e cila sigurisht funksionon, është përdorimi i një mjeti me shumë qëllime, të cilin ndoshta e keni tashmë në shtëpi. Bëhet fjalë për sodën e bukës, e cila është një mjet shumë i dobishëm dhe që mund të përdoret në shumë mënyra.

Mjafton të hidhni pak sodë buke në dorë dhe të shtoni pak ujë derisa të bëhet një masë homogjene. Më pas fërkojeni në sqetull. Nëse keni problemeve me djersitjen e këmbëve dhe erën e pakëndshme, mjafton të hidhni sodë në këpucë, sepse është kthyer në një deodorant natyral të preferuar.

Megjithatë, kini kujdes. Nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme, anashkaloni këtë trajtim për të shmangur acarimin. Gjithashtu, mos aplikoni sodë pas depilimit të sqetullave, për të shmangur ndjesi shpimi gjilpërash të pakëndshme. /abcnews.al

Artikulli paraprakOKB: Kriza ushqimore mund të zgjasë me vite
Artikulli tjetërLija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet në Evropë