Ballina Kronika Po kthehej nga puna në shtëpi, sulmohet nga arusha: Ajo i kafshon...

Po kthehej nga puna në shtëpi, sulmohet nga arusha: Ajo i kafshon kokën! (FOTO+VIDEO)

Pesëdhjetë e tetë vjeçari Marian nga Horná Ves, Sllovaki, ndoshta nuk do të shkojë më në pyll. Rrugës nga puna në shtëpi, një ari i tërbuar e sulmoi! Sulmi ishte brutal. Bisha, ndoshta duke mbrojtur këlyshët e saj, kafshoi sllovakun drejtpërdrejt në kokë. Pavarësisht një dëmtimi të rëndë, ai arriti ta largonte kafshën, shkoi në shtëpi dhe thirri një ambulancë. Ndërkohë, njerëzit po planifikojnë një protestë masive për rregullimin e çështjes së arinjve në Sllovaki, transmeton Tetova News.

Marian ka vite që shkon të punojë në pyll. Ai jeton në kushte të këqija dhe nuk mund të përballojë një makinë. Por një ditë një ari dhe këlyshët e saj kaluan rrugën e tij paqësore nëpër korijet sllovake. “Ajo ishte vërtet e madhe, mund të peshonte rreth 200 kg dhe këlyshët ishin rreth një vjeç. Ajo bërtiti dhe menjëherë u hodh mbi mua” , përshkroi ai momentin dramatik. “Kjo është e vërtetë. U përpoqa të gjeja një shkop, por nuk pata kohë të bëja asgjë” , shpjegoi ai.

Bisha e sulmoi pa dallim dhe e kafshoi në kokë. Por ai ishte edhe shumë me fat. Kur Marian i bërtiti ariut, ajo u tremb dhe u largua. “Nuk e di, ishte një refleks, një instinkt për vetëmbrojtje,” tha Marian, pse i shkoi mendja t’i bërtiste ariut.

Pas sulmit, ai duhej të bënte diçka për të shkuar në shtëpi. Edhe pse pak më vonë ai thirri gruan e tij për të thirrur një ambulancë, ajo nuk e kuptoi atë. Ai u nis vetë në një udhëtim të gjatë nëpër pyll për në shtëpinë e tij. “Rrugës ndalova në një pus, ku u përpoqa të lahesha dhe të ndaloja gjakderdhjen” , përshkroi ai. Ai tashmë kishte arritur të kontaktonte ambulancën në shtëpi. Ai përfundoi në operacion, ku iu desh të qepte plagë të mëdha në kokë.

Pas sulmit, i cili nuk ishte aspak unik në Sllovaki, vendasit janë aktivizuar. Ata po planifikojnë një protestë në Bánská Bystrica. Protestuesit duan t’i kërkojnë Ministrit Sllovak të Mjedisit Ján Budaj që çështja e arinjve në Sllovaki të fillojë të rregullohet, informoin TVNoviny.sk

Rasti i fundit vjen edhe nga Poruba e Sllovakisë, ku një ari ka sulmuar një të moshuar. “Zotëria ishte kafshuar, e çuan në spital, sipas informacioneve të mia ai duhet të jetë në një gjendje të qëndrueshme”, tha kryebashkiaku Tomáš Tóth, sipas të përditshmes Nový Čas .

VIDEO

Video bonus:

Video bonus:

 

@tetovanews