Ballina Shëndeti Këshilla Pse nuk duhet ta derdhni ujin që zieni vezët?

Pse nuk duhet ta derdhni ujin që zieni vezët?

Prej kohësh dihet se pothuajse çdo përbërës në kuzhinë mund të përdoret në mënyra të ndryshme.

Kur bëhet fjalë për makaronat, të gjithë e dimë se uji në të cilin janë gatuar nuk duhet hedhur sepse mund të përdoret për salcë.

Por a e dini se uji në të cilin janë gatuar vezët mund të përdoret për bimë.

Domethënë, bimët si kalciumi, ai kontribuon në forcën e tyre dhe ka shumë prej tij në ujin në të cilin janë gatuar vezët.

Kalciumi gjithashtu ndihmon në ruajtjen e p të mirë të tokës.

Normalisht, është e rëndësishme të prisni që uji të ftohet në temperaturën e dhomës përpara se të ujitni bimët.

Artikulli paraprakHIMARS/ Sistemi raketor i SHBA-së që do të dërgohet në Ukrainë
Artikulli tjetërVolejboll/ Shqipëria kalon Maqedoninë e Veriut, vazhdon “ëndrra” për fazën finale