Ballina Teknologji Elon Musk pezullon llogarinë në Twitter që gjurmonte avionin e tij privat

Elon Musk pezullon llogarinë në Twitter që gjurmonte avionin e tij privat

Elon Musk thotë se është duke ndërmarrë veprime ligjore kundër përdoruesit të një llogarie në Twitter që gjurmon avionin e tij privat, duke argumentuar se ai rrezikon djalin e tij.

Llogaria @ElonJet, e cila ka më shumë se gjysmë milioni ndjekës, u pezullua të mërkurën.

Pronari i tij Jack Sweeney, 20 vjeç, përdorte informacione të disponueshme publikisht të gjurmimit të fluturimeve për të postuar në Twitter sa herë që avioni i Musk ngrihej dhe ulej.

Musk thotë se tani po ndërmerren veprime ligjore kundër Sweeney dhe të tjerëve, shkruan BBC. 

Sweeney, një student kolegji në shtetin e Floridës, ndau një pamje me CNN të një mesazhi nga Twitter duke thënë se kompania e mediave sociale kishte kryer një “shqyrtim të kujdesshëm” dhe kishte vendosur të ndalonte përgjithmonë llogarinë për shkeljen e rregullave të Twitter.

Studenti është përgjegjës për dhjetëra llogari të tjera që ndjekin fluturimet private të amerikanëve të pasur, duke përfshirë bashkëthemeluesin e Microsoft, Bill Gates, themeluesin e Amazon, Jeff Bezos dhe shefin ekzekutiv të Meta, Mark Zuckerberg.

Shumë prej këtyre llogarive, duke përfshirë një avion gjurmues të lidhur me presidentin rus Vladimir Putin, dhe një tjetër avion monitorues të famshëm. duket se janë pezulluar në Twitter gjithashtu të mërkurën pasdite.

Musk kishte kohë që kishte pasur probleme me llogarinë @ElonJet dhe një herë thuhet se i ofroi Sweeney-t 5000 dollarë për ta fshirë atë./Abcnews.al/

Artikulli paraprakUashingtoni, Londra dhe Berlini: Mali i Zi në qorrsokak
Artikulli tjetërTre shenja të qarta që Bjellorusia do t’i bashkohet Rusisë në luftën kundër Ukrainës