Ballina Kronika E trishtë në Itali! Fëmija shqiptar përplaset për vdekje, familjarët në lot:...

E trishtë në Itali! Fëmija shqiptar përplaset për vdekje, familjarët në lot: Na morën diellin e shtëpisë

Mediat italiane i kanë kushtuar një vëmendje të veçantë humbjes së jetës së një të mituri shqiptar në vendin e tyre.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur ditën e Krishtlindjeve, por mediat kanë folur së fundmi me familjen e djalit që aksidentalisht u nda nga jeta vetëm 8 vjeç, pas përplasjes nga një makinë në anë të rrugës.

Mediat hedhin dritë mbi gjendjen e prindërve të tij, si dhe mbi momentet fatale të përplasjes. Kështu sipas mediave, një aksident tragjik i mori jetën 8-vjeçarit me origjinë shqiptare, Oriel Skura, ditën e Krishtlindjes pasi bashkë me familjen kishte shkuar për të festuar me disa të afërm.

Pas drekës, rreth orës 15:00, të gjithë dolën nga shtëpia dhe teksa po përshëndeteshin buzë rrugës, i mituri u përplas për vdekje. Ai kishte hipur në makinën e të atit, por doli sërish pasi e thirri kushëriri.

Ai ishte takimi i tyre i fundit pasi makina tip “Peugeot” me shpejtësi përplasi 8-vjeçarin duke i marrë jetën. Fëmija u dërgua me urgjencë në spital teksa shoqërohej me thirrjet plot dëshpërim të prindërve.

Prindërit kanë rrëfyer ngjarjen duke thënë se u shua drita e jetës së tyre. “Orieli nuk luante futboll në rrugë, ai ishte në anë të rrugës me ne dhe të afërmit tanë. Si ka mundësi që shoferja nuk arriti të frenonte në orën 3 pasdite kur nuk duhet të ecim më shumë se 50 km/h?

Ajo shoi dritën e jetës tonë përgjithmonë. Orieli ishte dielli i shtëpisë dhe i familjes sonë, ai kishte një energji pozitive me të gjithë, përqafoi këdo që e trajton te me përzemërsi dhe dashuri. I pëlqente të festonte, vallëzonte dhe të shijonte çdo moment të jetës së tij”, ishin fjalët e prindërve për djalin e vogël që jetonte në Noicattaro.

Orieli la pas motrën e tij më të vogël 5 vjeçe, prindërit dhe gjyshërit. Prindërit shtuan se shkojnë çdo ditë në varreza, ku gjejnë gjithmonë njerëz që e vizitojnë. Gruaja që drejtonte makinën e përfshirë po hetohet për vrasje me automjet.

Kamerat e sigurisë nga vendi i ngjarjes janë sekuestruar nga Policia që do të ndërtojë dinamikën e aksidentit tragjik.

“Orieli nuk po luante futboll në rrugë, ai ishte në anë të rrugës me ne dhe të afërmit tanë: si ka mundësi që kush e goditi të mos e ketë parë dhe të frenonte? Po ecte me mbi 50 kilometra në orë? Ajo ka shuar dritën e jetës sonë përgjithmonë.” Këto janë fjalët e prindërve të djalit 8-vjeçar, Oriel Skura, i cili vdiq ditën e Krishtlindjeve në Statale 90 pranë fshatit Foggia ‘Borgo Segezia’.

Familja me origjinë shqiptare jeton në Noicattaro, epilogu dramatik i jetës së Orielit të vogël ka hedhur në dëshpërim të gjithë komunitetin e qytetit në provincën e Barit.

Familja e fëmijës, sipas rikonstruksionit të fakteve të siguruara nga kompania ‘Studio3A-Valore’ e cila ndjek historinë në emër të prindërve, kishte shkuar në Borgo Segezia për të festuar Krishtlindjet së bashku me disa të afërm. Pas drekës, rreth orës 15, të gjithë dolën nga shtëpia për t’u përshëndetur, duke qëndruar pjesërisht në oborr dhe pjesërisht buzë rrugës. Megjithatë, Orieli tashmë kishte hipur në makinën e të atit, me një top në duar, por fati do ta donte që një kushëri i vogël ta thërriste për ta përshëndetur dhe ai doli nga makina, por duke qëndruar gjithmonë në anën e rrugës.

Në atë moment, sipas asaj që u raportua nga avokatët e familjes me banim në Noicattaro, një Peugeot 2008 që drejtohej nga një grua do të kishte përplasur të voglin. Oriel, i hedhur disa metra larg, u transportua me ambulancë në kushte të dëshpëruara në Poliklinikën e Foggia-s, por ndërroi jetë menjëherë pas mbërritjes së tij. Përveç babait dhe nënës, Orilei la pas motrën e tij më të vogël, të moshuar, gjyshër, shumë të afërm dhe një boshllëk të madh edhe tek shokët e klasës në klasën e tretë të shkollës në Noicottaro.

“Orieli ishte dielli i shtëpisë dhe i familjes sonë, kishte një energji pozitive me të gjithë, përqafonte këdo që e trajtonte me përzemërsi dhe dashuri,”- deklarojnë nëna Merita dhe babai Olsi.

“Ishte një fëmijë shumë i lumtur dhe gjithmonë i buzëqeshur. I pëlqente të festonte, vallëzonte, këndonte, shijonte çdo moment të jetës së tij. Ka lënë një kujtim të bukur nga vetja kudo që shkonte, jashtë shtëpisë kishte pjekurinë e një të rrituri. Çdo ditë shkojmë në varreza, përballë në varr gjejmë gjithmonë njerëz që e vizitojnë dhe i bëjnë homazhe, miq të tij, shokë të klasës dhe shokë të shkollës e prindërit e tyre”.

Gruaja që drejtonte makinën e përfshirë në këtë episod po hetohet për vrasje me automjet.

“Për rikonstruksionin e dinamikës së fakteve do të jetë vendimtare videoja e një kamere të instaluar pikërisht pranë vendit të investimit, tashmë e sekuestruar dhe blerë nga Policia Rrugore e San Severo, e cila ka kryer anketimet”, deklarojnë përfaqësuesit e kompanisë. ‘Studio3A-Vlera’.

Artikulli paraprakEdhe sot Shkupi në mesin e qyteteve më të ndotura në botë
Artikulli tjetërU dhunua dhe u grabit, flet e moshuara në Korçë: Autori nxorri thikën më kërcënoi, mori 10 mijë Euro