Ballina Kronika Kërkimi në google zbuloi burrin amerikan që i mori jetën gruan së...

Kërkimi në google zbuloi burrin amerikan që i mori jetën gruan së tij nga Beogradi

Policia amerikane i konfirmoi 47-vjeçarit Brian Walshe akuzën e vrαsjes së bashkëshortes së tij Ana, nënë e 3 fëmijëve. Dhe ajo që e tradhtoi ishin kërkimet që ai kishte bërë në google para dhe pas kryerjes së krimit.

Ajo ishte shpallur e zhdukur që prej 1 janarit kur bashkëshorti tha se ajo kishte marrë një taksi për të shkuar në aeroportin Massachusetts pasi do të udhëtonte drejt Uashingtonit për çështje pune. Megjithatë që nga ajo kohë nuk kishte asnjë shenjë të 39-vjeçares. Madje asnjë gjurmë e saj nuk u pa në kamerat e sigurisë së aeroportit. Në këtë pikë dyshimet u hodhën mbi bashkëshortin. Pas zbërthimit të iPad të djalit hetuesit gjetën gjurmë gjaku dhe një thikë në bodrumin e shtëpisë.

Prokurorët zbuluan një video nga kamerat e sigurisë ku Brian blinte në një dyqan pajisje pastrimi në shumën 450 dollarë. Ai kishte marrë leckë, një kovë dhe qese më 2 janar. Më pas prokurorët e Masaçusets zbuluan kërkimet e tij në internet ku kishte pyetur “Dhjetë mënyra për të asgjësuar një trup të vdekur nëse keni vërtet nevojë” dhe “A mund t’i hidhni pjesët e trupit?”.

Kërkimi i parë është në 27 dhjetor, 5 ditë para se Ana të zhdukej. Brian kishte kërkuar në internet: “Mënyra më e mirë për divorc për një burrë”.

Në 1 janar, ditën e zhdukjes së Anës. Kërkimet fillojnë pak para orës 5 të mëngjesit dhe kryhen në iPad-in e djalit.

4:55 – Sa kohë duhet para se një trupi të fillojë të bierë erë?
04:58 – Si të ruani trupin nga dekompozimi?
5:20 – Si të lidhni (lidhni) një trup?

5:47 – 10 mënyra për të asgjësuar trupin nëse keni vërtet nevojë
06:25 – Sa kohë që dikush duhet të mungojë për të trashëguar pasurinë?

6:34 – A mund të flakësh pjesë të trupit?
9:29 – Çfarë bën formaldehidi?

9:34 – Sa zgjat ADN-ja?
9:59 – A mund të bëhet identifikimi në mbetjet e pjesshme?

11:34 – Shpërbërja dhe mënyra më e mirë për të asgjësuar një trup
11:44 – Si të pastroni gjakun nga një dysheme druri?

11:56 – Luminal për të zbuluar gjakun
13:08 – Çfarë ndodh kur vendosni pjesë të trupit në amoniak?

13:21 – A është më mirë të hidhni rrobat e vendit të krimit apo t’i lani ato?

2 janar

12:45 – Mjeti më i mirë i sharrave të hekurit për copëtim
13:10 – A mund të akuzohesh për vrasje pa trup?
13:14 – A mund të identifikohet një trup me dhëmbë të thyer?

3 janar

13:02 – Çfarë ndodh me flokët në një trup të vdekur?
13:13 – Sa është shkalla e dekompozimit të një trupi të gjetur në një qese plastike në krahasim me një sipërfaqe në pyll

13:20 – A mundet që soda e bukës t’i bëjë trupit një erë të mirë?

4 janar: Ana raportohet e zhdukur.

Kërkimet në internet ndalojnë. ©LAPSI.al

Artikulli paraprakTronditet Kosova/ Po përgatitej atentat ndaj kreut të LDK-së
Artikulli tjetërArrestohet në Belgjikë “skifteri” shqiptar me 60 mijë euro bizhuteri