Ballina Kronika VIDEO/Aksident i frikshëm në Gjermani, dy makina shpërthejnë në flakë, tjetra përmbyset,...

VIDEO/Aksident i frikshëm në Gjermani, dy makina shpërthejnë në flakë, tjetra përmbyset, pesë nga shtatë viktimat ishin 19 vjeçarë

Shtatë persona kanë humbur jetën në një aksident tragjik në Gjermani. Ndërkohë 3 persona janë plagosur. Mediat gjermane raportojnë se në aksident u përfshinë një BMW, një Volkswagen dhe një Mercedes, pasi një prej mjeteve kishte hyrë në korsinë e kundërt.

Një nga aksidentet më të rënda të trafikut në Turingi në 30 vjet ndodhi të shtunën në B247 në rrethin Unstrut-Hainich. Sipas qendrës së operacioneve policore, shtatë persona u vranë, përfshirë pesë adoleshentë që udhëtonin së bashku.

Politikanët turingianë reaguan me shqetësim për aksidentin tragjik. Ministrja e Transportit Karawanskij njoftoi se ajo do të merret me kritikat për projektimin e hapësirës së trafikut të rrugës.

Sipas policisë, mes viktimave janë pesë të rinj të moshës 19 vjeç, një 44 dhe një 60 vjeç. Gjithashtu, dy persona kanë mbetur të plagosur rëndë, një viktimë i është nënshtruar një operacioni urgjent dhe aktualisht ndodhet ende në rrezik për jetën.

Raportohet se dy nga automjetet shpërthyen në flakë, ndërsa 6 persona u shkrumbuan mes zjarrit, ndërsa makina tjetër u përmbys në rrugë.

Ministri i Brendshëm, Georg Maier reagoi i shokuar për ngjarjen, ndërsa shtoi se pamjet nga aksidenti do t’i mbeten në memorie. Vijojnë hetimet për zbardhjen e aksidentit fatal.

Pesë 19-vjeçarë në një makinë të djegur

Pas përplasjes janë djegur plotësisht dy makina, mes tyre edhe mjeti me pesë 19-vjeçarët. Shkaku i dyshuar i aksidentit i ka mbijetuar përplasjes me lëndime të rënda, ashtu si edhe një pasagjer në këtë makinë. Një grua 73-vjeçare, e cila ishte ulur në një makinë në korsinë e kundërt, mundi të çlirohej nga makina e aksidentuar, pavarësisht plagëve të marra. Sipas policisë, viktimat vijnë nga rrethet Turingiane Gotha, Eichsfeld dhe Unstrut-Hainich. Është gjithashtu e paqartë pse makinat u dogjën.

@tn.lajmelokale
@tetovanews