Ballina Aktualitet FOTO / Tensionet në veri, Rama takim ‘kokë më kokë’ me Vuçiq:...

FOTO / Tensionet në veri, Rama takim ‘kokë më kokë’ me Vuçiq: Diskutuam për të gjetur një zgjidhje

Kryeministri Edi Rama u takua me Presidentin serb, Aleksandër Vuçiç këtë të enjte gjatë samitit të Komunitetit Politik Europian që po zhvillohet në Kishinau të Moldavisë.

Ka qenë vetë Vuçiç që ka ndarë në fotot me Ramën, ndërsa i pranishëm është edhe presidentja e Greqisë, Katerina Sakellaropoulou, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski dhe anëtaren serbe të kryesisë së Bosnje Hercegovinës, Željka Cvijanović.

Në fokus të diskutimeve të tyre ka qenë situata në veri të Kosovës.

“Ne në rajon e dimë më së miri se sa e rëndësishme është që bashkërisht të bëjmë çdo përpjekje për të ruajtur paqen dhe stabilitetin e fituar me vështirësi. Diskutuam ngjarjet aktuale dhe hapat e mëtejshëm që do të kontribuonin në gjetjen e një zgjidhjeje për situatën aktuale të vështirë dhe serioze, me shpresën se arsyeja do të mbizotërojë, në të mirë të të gjithëve”, shkruan Vuçiç.

Artikulli paraprakVIDEO: Me flamurin kombëtar dhe të UÇK-së, shqiptarët mblidhen te ura e Ibrit në Mitrovicë
Artikulli tjetërPresidenti Biden rrëzohet keq në skenë dhe me gisht tregon „fajtorin“ (VIDEO)