Ballina Argëtim Jetë & Stil Kim Kardashian flet për psoriazën dhe tregon shenjat në trupin e saj:...

Kim Kardashian flet për psoriazën dhe tregon shenjat në trupin e saj: Është shumë e dhimbshme

Kim Kardashian ka folur shumë herë hapur për betejën e saj me psoriasis.

Personazhi i famshëm televiziv i familjes Kardashian u diagnostikua për herë të parë me psoriasis në vitin 2011, siç kishte përmendur edhe në deklaratat e saj. Është një çrregullim autoimun që shfaqet në lëkurë dhe bën që qelizat të shumohen aq shpejt sa që shpesh çon në skuqje. Shpesh shkaktohet kruajtje ose inflamacion. Duke qenë se Kim Kardashian është shumë aktive në rrjetet sociale dhe shpesh ndan mendimet apo materialet e saj nga përditshmëria me miqtë e saj online, këtë herë ka dashur t’u tregojë atyre se si duket psoriaza e saj.

Siç shihet në foton që ka postuar në llogarinë personale në Instagram, gjendja e saj është e përkeqësuar, për pasojë shenja është përhapur edhe në këmbë.
“Nuk do të gënjej, kjo është shumë e dhimbshme. Nuk jam i sigurt se çfarë po ndodh saktësisht dhe është përkeqësuar. Nuk e ndryshova dietën time. Kam provuar gjithçka, por psoriasis është e shpifur”, ka shkruar ajo në një foto që ka postuar në një story.

Kim Kardashian shfaq publikisht psoriasis në këmbë – është shumë e dhimbshme, thotë ajo
Më pas ajo shpjegoi se “thjesht donte të ndante përvojën e saj me audiencën e saj” dhe kjo është arsyeja pse ajo postoi fotot.
Në një video të postuar nga Kardashian, ajo shpjegon se psoriaza e saj zakonisht shfaqet në të njëjtën pikë në këmbë, por këtë herë duket se është përhapur në gju.

Së fundmi, Kim Kardashian ka marrë kritika të ashpra, pasi ka zbuluar se për “shërimin” e psoriazës e ndihmon solariumi.

“Unë kam psoriasis dhe kjo me të vërtetë ndihmon kur është e keqe. Sigurisht që nuk e përdor shumë shpesh ”, tha për Page Six.

Megjithatë, pas zbulimit të saj pati shumë publikime, ku thuhej se “këshillat shëndetësore që ajo jep” mund të dëmtojnë dikë./vizionplus.tv/

 

@tn.lajmelokale
@tetovanews