Ballina Argëtim Jetë & Stil Përbërësit natyralë që u bëjnë mirë flokëve

Përbërësit natyralë që u bëjnë mirë flokëve

Mund t’i lani flokët në mëngjes e në mbrëmje do t’ju duhet sërish të bëni dush ! Kjo, sepse flokët do të jenë yndyrosur dhe ju thjesht nuk mund të dilni më në atë gjendje!

Njerëzit do të mendojnë se ju mund të keni disa ditë pa u larë, kur në të vertetë ju thjesht keni flokë të yndyrshëm! Ajo që nuk dini është se larja e përditshme e thonjve, jo vetëm që nuk e përmirëson gjendjen, por do të nxisë akoma më shumë prodhimin e yndyrës!

1.Vaji kokosit

Mund të mendoni se floku juaj nuk ka nevojë për ndonjë produkt vajor, sepse boll prodhon vetë koka juaj, por ekspertët pohojnë se vaji i kokosit do të hidratojnë skalpin e kokës dhe do të thithë yndyrën e tepërt nga rrënjët e flokëve.

Aplikoni këtë vaj në të gjithë kokën tuaj (kryesisht tek rrënjët) dhe lëreni për 30 minuta. Më pas shpëlajini flokët normalisht.

2. Lëngu limonit rikthen bilancin e pH në lëkurën tuaj. Përzieni lëngun e 1 limoni me 1/2 gote uji dhe me këtë tretësirë lyeni skalpin e kokës.

3. Aloe vera

Xheli i Aloe Verës hidraton dhe ushqen flokët. Cosmopolitan rekomandon aplikimin e xhelit direkt mbi flokët tuaja duke e lënë atë për pesë deri në shtatë minuta. Pastaj lani flokët tuaj normalisht.

4. Birra

Flokët duhen lagur me birrë pasi t;i keni larë me shampo ! Duhet t’i lini për disa minuta me birrë e më pas thjesht t’i shpëlani me ujë të bollshëm.

5. Uthulla e mollës

Përzieni 4 lugë uthull molle në një filxhan gjysmë të mbushur dhe me këtë përzierje lyeni kokën. Masazhoni skalpin për disa minuta e më pas lajini flokët me shampo./sn/

Artikulli paraprakKryemadhi: Nuk ka të ardhme me një njeri me probleme mendore
Artikulli tjetërPamjet që s’u panë në Kuvend, deputetja e LSI i zbraz shishen me ujë Ramës (Video)