Ballina Argëtim Jetë & Stil Ja si fillohet një mëngjes i mirë

Ja si fillohet një mëngjes i mirë

Nëse keni ndërmend të shmangni kafenë tuaj në mëngjes dhe të filloni ditën me diçka të shëndetshme, pijet e mëposhtme mund të shërbejnë si një zgjedhje e shkëlqyer.

Çaj mate (Ilex paraguariensis)

Ky çaj vjen nga Amerika e Jugut. Ai përmban një dozë më të lartë të kafeinës dhe antioksidantëve se çaji i gjelbër, kështu që është një zëvendësim i madh për kafenë.

Shtoni limon, mjaltë dhe qumësht në qoftë se ju pëlqen, dhe kënaquni me pijen tuaj të renë mëngjes.

Ujë me kokos dhe fara çia

Farat çia janë të pasura me fibra dhe acide yndyrore omega 3, që do të thotë se trupit tjuaj do t’i ofrojnë një sasi të madhe të energjisë.

Nëse farat përzihen me ujë kokosi, ju keni gjetur një kombinim fitues.

Ujë i ngrohtë me limon

Për këtë kombinim ka pasur falënderime që janë shkruar shumë herë.

Me pak fjalë, uji i ngrohtë me limon i ndihmon trupit tuaj, stimulon metabolizmin dhe ju jep më shumë fuqi.

Çaj maça

“Çaj i ri jeshil”, siç është quajtur, është në fakt një version i përmirësuar i çajit të gjelbër japonez.

Ajo që është e veçantë rreth tij është se vjen në formën e një pluhuri të gjelbër që fitohet nga bluarja e gjetheve të çajit. Ky çaj është një antioksidant i fuqishëm.

Çaji nga luleradhiqja (Taraxacum)

Ndoshta më i ngjashëm me kafenë, ky çaj në të vërtetë punon mrekullisht për trupin. Është i shkëlqyer për lëkurën dhe flokët.

Çaj i zi

Nga të gjitha çajërat e listuar më sipër, deri te çaji i zi vijmë më së lehti, ndërsa ai është padyshim një gjë e shkëlqyer në mëngjes.

Kënaquni me të, me shtimin e sasive të vogla të qumështit, dhe do të ndjehen si një anglez i vërtetë./sn/

@tn.lajmelokale
@tetovanews