Ballina Shëndeti Sinusiti kronik, këto janë ushqimet që duhen dhe nuk duhen konsumuar sipas...

Sinusiti kronik, këto janë ushqimet që duhen dhe nuk duhen konsumuar sipas mjekëve

Sinusiti është një proces akut ose kronik inflamator i mukozave të sinuseve paranazale (parahunde). Kjo përfshin një ngushtim të vrimave të hundëve midis sinuseve paranazale dhe dëmtimit të kockave të hundës.

Kjo gjendje shkakton një stagnim të mukusit brenda sinuseve paranazale, të cilat për këtë arsye bëhen një vend ideal për mbiprodhimin bakterial.

Pavarësisht nga natyra akute ose kronike e këtij shqetësimi, sinusi mund të luftohet mirë me disa mjete natyrore dhe duke u kujdesur se cilat ushqime do të shmangeshin më së miri, si qumështi, mishi, kafja, vezët dhe në përgjithësi të gjitha ushqimet e skuqura.

Aleatët në vend të tyre mund të jenë ushqime si lakra, lulelakra, lakër brukseli, brokoli, lakra e kuqe ose lakra romake.

Do të ishte optimale pirja e lëngut: gjysma e një lakre, përmban deri në 60% të kërkesës ditore të Vitaminës C, përveç ofrimit të një furnizimi adekuat të bakrit (anti-infektiv), zinkut (mbrojtës i limfociteve T), squfur (fluidifier mucus dhe detoxifier), hekur (e dobishme për forcimin e mbrojtjes). Meqenëse shija nuk mund të kënaqë të gjitha palët, është e mundur që të hollohet me karrota dhe lëng kopër.

Artikulli paraprakIlaçi shekullor për astmën, bronkitin, kollën dhe sëmundjet e mushkërive
Artikulli tjetërMjaft vuajtët me strisha dylli, kjo është metoda e vetme që eleminoni qimet mbi buzë