E martë, 19 Tetor, 2021

Baidu zbulon makinën e tij robotike futuriste: me dy ulëse, pa timon dhe pedale (FOTO)

Must Read

Kompanisë iu deshën tetë vjet për të zhvilluar automjetin e ri, me një derë që tërhiqet, e cila ka një ekran të madh të zgjuar dhe një panel kontrolli në vend të instrumenteve klasike të drejtimit.

Motori kryesor kinez i kërkimit, Baidu, zbuloi të mërkurën prototipin e “makinës robotike” të tij, me të cilën kërkon të përcaktojë të ardhmen e kompanisë,  raporton South China Morning Post, transmeton Tetova News.

“Në të ardhmen, makina do të jetë ekuivalente me një robot, ” tha CEO i Baidu Robin Li në një konferencë shtypi.

Kompanisë iu deshën tetë vjet për të zhvilluar makinën e re, e cila ende nuk ka emër, por ka një derë të tërhequr , si dhe një  ekran të madh të zgjuar dhe një panel kontrolli  që zëvendëson timonin dhe pedalet.

Sipas Li, të dy ulëset do t’u mundësojnë budhëtarëve të ndihen sikur lundrojnë, falë teknologjisë së gravitetit zero . Përveç kësaj, sistemi i njohjes së fytyrës dhe zërit , si dhe inteligjenca artificiale e avancuar , do të monitorojnë udhëtarët dhe mund të bëjnë sugjerime parashikuese.

Sipas CEO të Baidu, sistemi i automatizuar i drejtimit të automjetit korrespondon me nivelin 5, i cili konsiderohet standardi më i lartë dhe ofron automatizim të plotë , që funksionon në çdo gjendje pa ndërhyrjen njerëzore.

Për momentin, kompania nuk ka specifikuar nëse makina do të prodhohet në masë.

Baidu tashmë ka një shërbim taksi pa shofer në Pekin, Guangzhou, Changsha dhe Cangzhou, dhe shpreson ta zgjerojë atë në 30 qytete kineze gjatë tre viteve të ardhshme./TetovaNews

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Elmi Aziri: ASH-AAA është e gatshme për ta përkrahur Bilall Kasamin në Tetovë (VIDEO)

Elmi Aziri nga Aleanca për Shqiptarët në Click Plus ka bërë të ditur se koalicioni opozitar, Aleanca për Shqiptarët...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img