E hënë, 27 Shtator, 2021

Një nga sekretet më të mira për lëkurën me shkëlqim është në frigoriferin tuaj

Must Read

Edhe pse vera është koha e përsosur për të pasur kube akulli në frigorifer, vendosja e akullit në fytyrë është një strategji e kujdesit të lëkurës të të gjitha kohërave, në fund të fundit, kubet e akullit janë një armë sekrete për shumë artistë të kozmetikës.

Pavarësisht nëse problemi juaj është skuqja ose thjesht doni të rinovoni lëkurën tuaj dhe t’i jepni shkëlqim, ka metoda të ndryshme që mund të ndiqni me kube akulli për të marrë rezultatin e dëshiruar. Shikoni më poshtë se cilat janë ato:

Jepni një shkëlqim të shëndetshëm

Kubat e akullit ndihmojnë ndjeshëm në qarkullimin e gjakut në lëkurë, gjë që jep shkëlqimin e shëndetshëm që të gjithë dëshirojmë. Aplikimi i një serumi në lëkurë dhe më pas aplikimi i akullit në të do të ndihmojë që përbërësit të depërtojnë më thellë.

Formë në mollëzat

Një teknikë tjetër që mund të provoni, është pasi të keni mbushur një tas deri në një të tretën me qumësht të plotë (i cili përmban vitaminë A që rigjeneron qelizat dhe acidin laktik), për të shtuar kube akulli para se të lagni një copë leckë. Mbajeni në fytyrë për 15 sekonda dhe përsëriteni deri në pesë herë. Përndryshe, ju mund të rrokullisni një kub akulli me qumësht të akullt nga qendra e mjekrës përgjatë nofullës në pjesën e veshit dhe pastaj lart në mollëzat, nën zonën e syve dhe në ballë. Masazhoni për 5 minuta për të arritur rezultatin e dëshiruar të forcimit.

Trajtoni puçrrat dhe njollat

Ndërsa shkaku themelor i njollave dhe akneve cistike janë bakteret, pak ftohje mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve dhe zvogëlimin e inflamacionit duke ngushtuar enët e gjakut. Aplikoni kube akulli në mënyrë alternative me një kompresë të ngrohtë për rreth gjashtë cikle. Kjo do të stimulojë qarkullimin dhe do të lejojë që sistemi imunitar i trupit të qetësohet dhe të pastrohet nga njollat ​​dhe cistat.

Eliminoni qeset nën sy

Kubat e akullit mund të përdoren si një trajtim i syve në mënyrat e mëposhtme: Përdorni një kompresë të ftohtë pambuku dhe kamomili dhe lëreni në sy për disa minuta. Përndryshe, ju mund të mbështillni kubet e akullit në garzë dhe t’i rrokullisni ato nga qoshet e brendshme të syve në pjesën e sipërme të vetullave në një lëvizje rrethore. Në një mënyrë apo tjetër, ju do të jeni në gjendje të heqni qafe lodhjen nën sy. /abcnews.al

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img
Latest News

Qetësimi i situatës në veri/ Kurti në mesnatë flet për telefonatat me Borrellin e Stoltenbergun

Kurti në një postim në Twitter ka bërë të ditur është dakorduar për qetësim të situatës. Kryeministri i Kosovës, Albin...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img