Ballina Kultura 41 vende do të garojnë në “Eurovision 2022”

41 vende do të garojnë në “Eurovision 2022”

41 shtete do të konkurrojnë në “Eurovision Song Contest 2022”, njoftoi të mërkurën Unioni Evropian i Transmetuesve. Konkursi i 66-të do të mbahet në arenën PalaOlimpico në Torino më 10, 12 dhe 14 maj. 39 vendet që morën pjesë në konkursin 2021 rikthehen sërish, ku është shtuar Mali i Zi dhe Armenia.

“Ne jemi aq të ngazëllyer që kemi edhe një herë mbi 40 transmetues që konkurrojnë për të fituar trofeun ikonik të Eurovision,” tha mbikëqyrësi ekzekutiv i konkursit Martin Osterdahl. “Eurovision Song Contest do të ofrojë emocionin dhe spektaklin e e avancuar të artit që pritet nga afro 200 milionë shikues.”

Artikulli paraprakKështu u vlerësua Ronaldo pas golit të fitores ndaj Atalantas
Artikulli tjetërPutin shpall javën e mospunës për të frenuar koronavirusin