Ballina Aktualitet Zgjedhjet Lokale, KSHZ: 34 komuna zgjodhën kryetarët në raundin e parë

Zgjedhjet Lokale, KSHZ: 34 komuna zgjodhën kryetarët në raundin e parë

Në 22 komuna kanë fituar kandidatët për kryetarë nga VMRO-DPMNE, në 9 komuna kanë fituar kandidatët nga LSDM

Nga të dhënat e përpunuara deri më tani, kryetarët janë zgjedhur në 34 komuna. Nga këto, në 22 komuna kryetarët e ri janë nga VMRO-DPMNE, në nëntë komuna janë nga LSDM, dhe në tri komuna më së shumti vota kanë fituar kandidatët e Bashkimit Demokratik për Integrim, tha sonte kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski.

Në raundin e dytë në shumicën e komunave do të zgjidhet mes kandidatëve të LSDM-së dhe VMRO-DPMNE-së, ndërsa në shtatë komuna në balotazh janë kandidatët e Aleancës për Shqiptarët dhe Bashkimit Demokratik për Integrim. Në dy komuna në balotazh janë kandidatët e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Lëvizjes BESA.

Dashtevski tha se deri më tani asnjë ankesë nuk është dorëzuar në KSHZ.

Artikulli paraprakBekim Sali: Beteja për Çairin e Ri vazhdon
Artikulli tjetërGrida Duma në Kryevidh (FOTO)