Ballina Argëtim Kuriozitete Ashtu si njerëzit njohin fytyrat, bletët lindin me një aftësi për të...

Ashtu si njerëzit njohin fytyrat, bletët lindin me një aftësi për të gjetur dhe mbajtur mend lulet

Të gjithë kemi parë një bletë që fluturon pranë nesh dhe ulet në një lule aty pranë. Por si e di ajo se çfarë po kërkon? Kur ajo del nga kosherja për herë të parë, nga e di se si duket një lule?

Punimi i botuar në Frontiers in Ecology and Evolution, u përpoq të zbulonte nëse bletët kanë një “pamje lulesh” të lindur në mendjen e tyre, e cila u lejon atyre të dinë saktësisht se çfarë kërkojnë edhe nëse nuk kanë parë kurrë një lule më parë.

Gjetjet tregojnë se bletët mund të mësojnë shpejt dhe në mënyrë efektive të bëjnë dallimin midis luleve me forma paksa të ndryshme, në të njëjtën mënyrë se si njerëzit mund t’i dallojnë fytyrat me mjeshtëri.

Ndërsa gjetjet mbi bletët janë të jashtëzakonshme, ato lidhen me aftësi të ngjashme në speciet e tjera.

Specie të ndryshme kanë evoluar trurin që përshtatet në stimuj të rëndësishëm. Për shembull, njerëzit dhe primatët e tjerë mund të zbulojnë, përpunojnë, njohin dhe dallojnë fytyrat e anëtarëve të tjerë të species së tyre. Hulumtimet kanë treguar se edhe foshnjat njerëzore mund të dallojnë dhe njohin shumë mirë fytyrat e njerëzve të tjerë.

Preferencat për fytyrat dhe aftësia për t’i njohur ato, ndoshta ka evoluar për shkak të rëndësisë së nevojës për të dalluar miqtë, armiqtë dhe të huajt. Kjo është e ngjashme me bletët që kanë nevojë të përpunojnë imazhe të formave të plota të luleve më mirë sesa imazhet e petaleve të fërguara, për shkak të rëndësisë së njohjes së formës së luleve për mbijetesë.

Në mënyrë të ngjashme, grerëzat e letrës sociale vlerësojnë marrëdhënien e tyre me shokët e zgjua bazuar në shenjat e ndryshme të fytyrës së miqve dhe armiqve. Ashtu si bletët, ato e bëjnë këtë duke përdorur një kombinim të mekanizmave të lindur dhe përvojës së jetuar./abcnews.al

Artikulli paraprakТАКОВ АВТОБУС НЕ МОЖЕ ТОЛКУ БРЗО ДА ИЗГОРИ, СО ТОЛКУ ЖРТВИ Превозник од Бугарија спори со теориите на самонаречени експерти (ВИДЕО)
Artikulli tjetërA po e nxit Kremlini krizën energjetike të Evropës?