Ballina Shëndeti Disa mënyra se di mund ta trajtoni shtypjen e lartë të gjakut

Disa mënyra se di mund ta trajtoni shtypjen e lartë të gjakut

Një sërë faktorësh ndihmojnë mjekun tuaj të përcaktojë opsionin më të mirë të trajtimit për ju në rast të shtypjes së lartë të gjakut.

Këta faktorë përfshijnë llojin e shtypjes së lartë që njihet si hipertension, dhe cilat shkaqe janë identifikuar.

Nëse mjeku juaj ju diagnostikon me hipertension primar, ndryshimet në stilin e jetës mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut. Nëse vetëm ndryshimet në stilin e jetës nuk janë të mjaftueshme, ose nëse ato ndalojnë së qeni efektive, mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe.

Nëse tek ju zbulohet një problem themelor që shkakton hipertensionin, trajtimi do të fokusohet në atë pikë, shkruan Healthline, transmeton Klankosova.tv.

Për shembull, nëse një medikament që keni filluar të merrni shkakton rritje të shtypjes të gjakut, mjeku juaj do të provojë medikamente të tjera që nuk e kanë këtë efekt anësor.

Ndonjëherë, hipertensioni është i vazhdueshëm pavarësisht nga trajtimi për shkakun themelor. Në këtë rast, mjeku mund të punojë me ju për të zhvilluar ndryshime në stilin e jetës dhe të përshkruajë medikamente për të ndihmuar në uljen e tij.

Planet e trajtimit për hipertensionin shpesh evoluojnë, ajo që funksionoi në fillim mund të bëhet më pak e dobishme me kalimin e kohës dhe ju duhet të vazhdoni të punoni për të përmirësuar trajtimin tuaj.

Artikulli paraprakGJENERALI UKRAINAS: NE PRESIM NJË SULM RUS NË FUND TË JANARIT OSE SHKURTIT TË VITIT TË ARDHSHËM
Artikulli tjetërTre shqiptarë nga Kosova do të garojnë për parlamentin suedez (VIDEO)