Ballina Diaspora Tre shqiptarë nga Kosova do të garojnë për parlamentin suedez (VIDEO)

Tre shqiptarë nga Kosova do të garojnë për parlamentin suedez (VIDEO)

Adnan Dibrani, Arber Gashi e Aida Birinxhiku janë tre kandidatët me prejardhje nga Kosova që synojnë të bëhen deputetë në Parlamentin e Suedisë.

Dibrani këtë post e kishte për tre mandate rresht, dhe thotë se u mundua veçanarisht përmes Këshillit të Evropës të kontribuojë për Kosovën.

Ky deklaron se prioritet do ta ketë ekonominë e arsimin, teksa Arbër Gashi, përveç ambientit nëse fiton do të angazhohet për pensione e paga më të larta.

Zgjedhjet në Suedi do të mbahen në shtator të vitit të ardhshëm.

Artikulli paraprakDisa mënyra se di mund ta trajtoni shtypjen e lartë të gjakut
Artikulli tjetërE futën në “rrjetë”, kush është “xhuxhi” shqiptar që zbrazi vilat e ishullit të famshëm