Ballina Argëtim Kuriozitete Gjendet unazë e mahnitshme bizantine prej ari në Izrael

Gjendet unazë e mahnitshme bizantine prej ari në Izrael

Një unazë prej ari është zbuluar në Izraelin qendror, rreth 500 metra larg nga një magazinë e shekullit të shtatë në një nga vendet më të mëdha të njohura bizantine të prodhimit të verës.

Lajmin e bëri të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Izraelit përmes një deklarate për shtyp.

Arkeologu Amir Golani tha se unaza mund të datojë në shekullin e tretë dhe është mbajtur për qindra vjet. Unaza të tilla mund të vishen nga burrat dhe gratë si një simbol i statusit, edhe pse ametisti mendohej gjithashtu se parandalonte mjerimin, shtoi ai. Unaza mund të jetë mbajtur nga pronari i magazinës, spekuloi drejtori i gërmimeve Elie Haddad./abcnews.al

Artikulli paraprakKujdes! Çfarë ndodh me trupin tonë nëse hamë vetëm mish
Artikulli tjetërDortmund kërkon transferimin e lojtarit të Chelsea