Ballina Argëtim Kuriozitete Zbulohet fosili i “dragoit të detit”

Zbulohet fosili i “dragoit të detit”

Një fosil prehistorik i të ‘dragoit të detit’ është zbuluar në Midlands dhe është përshkruar si një nga gjetjet më të mëdha në historinë e paleontologjisë britanike.

Ichthyosauri, afërsisht 180 milionë vjet i vjetër me një skelet rreth 10 metra të gjatë dhe një kafkë që peshon afërsisht një ton, është fosili më i madh dhe më i plotë i këtij lloji i gjetur ndonjëherë në Mbretërinë e Bashkuar.

Punëtorët që gërmojnë dragoin e detit

Ai u zbulua nga Joe Davis i Leicestershire gjatë punimeve në Rezervuarin e Natyrës në Rutland. “Unë thirra këshillin e qarkut dhe thashë se mendoj se kam gjetur një dinosaur,” shpjegoi Joe Davis, i cili punon në Rezervuarin natyror të Rutland pranë Leicester. Ichthyosaurët e parë, të cilët quhen dragonj deti u shfaqën për herë të parë rreth 250 milion vjet më parë dhe u zhdukën 90 milion vjet më parë.

Dr Dean Lomax, një paleontolog nga Universiteti i Mançesterit, tha se ishte “një nga gjetjet më të mëdha në historinë paleontologjike britanike”./abcnews.al

Artikulli paraprakSizmologu paralajmëron tërmet në Kosovë: Jemi në zonën e rrezikut, goditje të fuqishme kanë ndodhur në të shkuarën
Artikulli tjetërTërmeti i fuqishëm në Follorinë, disa banesa të dëmtuara në Devoll