Ballina Aktualitet Ekonomi Shell tërhiqet nga investimet energjetike në Rusi, përfshirë “Nord Stream 2”

Shell tërhiqet nga investimet energjetike në Rusi, përfshirë “Nord Stream 2”

Shell thotë se po tërhiqet nga Rusia pasi pushtimi i Ukrainës nga presidenti rus Vladimir Putin i kushton shumë investimeve dhe ekspertizës së huaj të industrisë së energjisë.

Kompania njoftoi të hënën synimin e saj për të dalë nga sipërmarrjet e saj të përbashkëta me Gazprom-in rus dhe subjektet e lidhura.

Kjo, duke përfshirë 27.5% të aksioneve të saj në objektin e gazit natyror të lëngshëm Sakhalin-II, 50% të aksioneve të saj në Salym Petroleum Development dhe sipërmarrjen e energjisë Gydan.

Shell gjithashtu synon t’i japë fund përfshirjes së saj në projektin e gazsjellësit “Nord Stream 2”.

“Jemi të tronditur nga humbja e jetëve në Ukrainë, të cilën e dëshpërojmë, si rezultat i një akti të pakuptimtë të agresionit ushtarak që kërcënon sigurinë evropiane”, tha shefi ekzekutiv i Shell, Ben van Beurden.

Video bonus:

Artikulli paraprak5 produkte bazë që do të shtrenjtohen si pasojë e luftës në Ukrainë
Artikulli tjetërLUFTA NË UKRAINË/Protesta në qytetin e pushtuar nga rusët (VIDEO)