Ballina Argëtim Kuriozitete Sa shalqinj mund të hani në ditë? Njerëzit me këtë problem duhet...

Sa shalqinj mund të hani në ditë? Njerëzit me këtë problem duhet ta harrojnë menjëherë tani

Edhe pse shalqiri përbëhet kryesisht nga uji, një grup i caktuar njerëzish duhet ta shmangin atë. Domethënë, mjekët thonë se shalqini praktikisht është i ndaluar për personat që kanë probleme me veshkat, më saktë që kanë rërë dhe gurë në këtë organ.

Për shkak të efektit të tij të theksuar diuretik, shalqiri stimulon rritjen e çlirimit të rërës dhe gurëve nga trupi, gjë që mund të jetë shumë e dhimbshme. Nëse tashmë jeni duke ngrënë, duhet marrë me preparate që “lubrifikojnë” traktin urinar dhe e bëjnë më të lehtë nxjerrjen e gurëve dhe rërës.

Një tjetër gjë e rëndësishme që duhet përmendur është se për shkak të përmbajtjes së lartë të ujit, besohet se ky ushqim ndihmon për të humbur peshë. Është e vërtetë që ky ushqim ka një përmbajtje të lartë sheqeri, gjë që sigurisht nuk mund të nxisë rënien në peshë.

Për shkak të fruktozës së tepërt, nuk rekomandohet konsumimi i më shumë se dy copave në ditë ose 200-300 g shalqi./abcnews.al

Artikulli paraprakÇfarë i kërkoi “Rezidenti” zyrtarit shqiptar? Si ra në “grackën e SHISH agjenti i huaj
Artikulli tjetërKaramuço: Kush është “Çelësi”, zyrtari i lartë shqiptar që ka tentuar t’i shesë sekrete shtetërore një diplomati të huaj