Ballina Shëndeti Pse duhet të hani çdo ditë banane

Pse duhet të hani çdo ditë banane

Të pasura me vitamina dhe minerale, bananet janë frutat më të shëndetshme në botë. Konsumimi i të paktën një bananeje në ditë ju ndihmon të ulni rrezikun për t’u prekur nga sëmundje të ndryshme dhe përmirëson shëndetin. Të hash një ose dy në ditë, ndihmon për të pastruar organizmin nga toksinat, për të mbajtur sytë dhe flokët në një gjendje të mirë dhe për t’u ndierë më pak të fryrë.

Dhe jo vetëm – nëse është e vërtetë që banania ka formën e një buzëqeshjeje, atëherë është e vërtetë që përmirëson humorin. Dhe jo vetëm… nëse është e vërtetë që banania ka formën e një buzëqeshjeje, atëherë është e vërtetë që përmirëson humorin.

Nëse nuk jeni mësuar të hani banane çdo ditë, ja disa nga arsyet më kryesore përse duhet ta shtoni këtë frut të shijshëm dhe të shëndetshëm në dietën tuaj ushqimore të përditshme.

Ul nivelin e lartë të gjakut

Ul nivelin e lartë të kolesterolit

Kontrollon ritmin e zemrës

Ul rrezikun për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës

Rrit energjinë

Fuqizon muskujt

Lehtëson lëvizjen e zorrëve

Lufton radikalet e lira

Forcon sistemin imunitar

Largon depresionin

Përmirëson kujtesën

Largon ulcerën në stomak

Rrit prodhimin e hemoglobinës

Ndihmon për të lënë duhanin

Largon ndjesinë e të vjellit

Djeg kaloritë

Përmirëson humorin

Siguron gjumë të rehatshëm

Lufton nxehtësinë

Përmirëson shikimin

Artikulli paraprakGati sa nuk u preku kokat, avioni i Wizz Air shokon turistët me uljen e tij (VIDEO)
Artikulli tjetërEvropa po përjeton thatësirën më të rëndë e cila është regjistruar ndonjëherë