Ballina Argëtim Kuriozitete Foshnjat u këmbyen në maternitet 33 vite më parë, gruaja dëmshpërblehet me...

Foshnjat u këmbyen në maternitet 33 vite më parë, gruaja dëmshpërblehet me 500 mijë euro

Dy foshnja u ndërruan në maternitet 33 vite më parë pasi nuk mbanin byzylykë identifikimi.

Njëra nga gratë ka paditur rajonin e Puglias dhe ka marrë një dëmshpërblim prej rreth 1 milionë eurosh (për t’i ndarë me protagonistët e tjerë të historisë).

Kjo është historia e një 33-vjeçareje nga Canosa e Pulias, e cila do të marrë dëmshpërblim bashkë me familjen e saj të vërtetë (nënën, babanë dhe vëllanë).

Dy vajzat u lindën më 22 qershor 1989 në spitalin e Canosa.

Lorena e Antonela duket se nuk patën të njëjtin fat si në momentet e para të lindjes. Lorena pati një jetë “normale” deri në zbulimin e së vërtetës, ndërsa vajza tjetër Antonela, u braktis në jetimore nga “nëna” e saj me justifikimin se keqtrajtohej nga i ati.

Antonelës, nga ana tjetër, rajoni do t’i paguajë rreth gjysmë milioni.

Zbulimi i identitetit të tyre të vërtetë daton në vitin 2012, duke parë fotot në Facebook dhe duke vënë në dukje ngjashmëritë mes grave që nuk kishin asnjë lidhje. Dyshimet u vërtetuan vitin e ardhshëm me testin e ADN-së që zbuloi se Antonella është vajza e Caterinas dhe Lorena vajza e Loretës.

Vitet kaluan dhe u ngritën dy çështje për dëmshpërblim. Njëra kaloi në Gjykatën e Barit dhe tjetra para gjyqtarëve të Tranit, të cilët dhanë dënimin.

Nga rindërtimi i fakteve është e besueshme, përtej çdo dyshimi të arsyeshëm, se dy vajzat e porsalindura janë shkëmbyer në djepet e spitalit,  menjëherë pas lindjes./Abcnews.al/

Artikulli paraprakMbreti Charles do të bëjë vizitën e parë zyrtarë jashtë vendit, cili është destinacioni që ka zgjedhur
Artikulli tjetërFjalimi i presidentit amerikan në Asamblenë e OKB-së: Rusia po tenton të fshijë nga harta Ukrainën